Soud zamítl žalobu somálské studentky v kauze hidžáb. Neprokázala, že by ji škola diskriminovala

pátek 27. ledna 2017 ·

Střední zdravotnická škola nediskriminovala studentku Ayan Jamaal Ahmednuurovou kvůli tomu, že na výuku nosila hidžáb. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 10. Studentka po škole požadovala omluvu a odškodné 60 tisíc korun za to, že jí byl nepřímo upřen přístup ke vzdělání. Soud však její žalobu zamítl. Rozsudek není pravomocný. Informuje server Aktuálně.cz.

"Je nesporné, že se ucházela o studium. Obě účastnice měly na sobě šátek. Obě uchazečky byly poučeny o tom, že při praxi v nemocnici není možné nosit hidžáb, protože jim to neumožňuje školní řád," řekla soudkyně a dala za pravdu ředitelce školy Ivance Kohoutové, která už před časem označila kauzu za absurdní.

Soudkyně se nezabývala tím, zda je obecně možné nosit pokrývky hlavy ve školách, ale hlavně tím, že Jamaal Ahmednuurová neprokázala, že by zahájila studium.

"Bylo důležité to, zda žalobkyně vůbec splnila předpoklady, aby se mohla stát studentkou. V takovém případě by dle názoru soudu mohla uplatňovat svůj nárok," řekla soudkyně s tím, že v takovém případě by se dalo mluvit o možné diskriminaci. Podle soudu ale nebyla Ahmednuurová ani formálně studentkou, protože ve škole nepředložila doklad o povolení k pobytu.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.