Ministerstvo: Zvýšení administrativy v souvislosti s kariérním řádem je nezbytné

čtvrtek 5. ledna 2017 ·

Navýšení papírování se v souvislosti s chystaným kariérním řádem obávají učitelé i školské asociace. Při přechodu do jednotlivých profesních stupňů budou muset učitelé skládat atestační zkoušku, na které by měli předložit své portfolio. Co má být jeho obsahem, zatím není jasné. Podle ministerstva školství v čele s Kateřinou Valachovou je však určitá míra vyšší byrokracie nutná. Norma, o které se diskutuje už přes dvacet let, tak budí rozpaky v opozici i mezi koaličními poslanci. Reportáž přináší Echo24.cz.


„Administrativní zátěž učitelů je potřeba snížit. Nikoli naopak navyšovat, a to ani v případě dobře míněného záměru. Učitel má především učit, pracovat na sobě a dál se vzdělávat a ne vyplňovat lejstra. Pokud je to však nevyhnutelné, tak v nejmenší možné míře,“ uvedl pro deník Echo24.cz šéf poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola z výboru pro vzdělávaní. Výhrady vůči množství papírování má také další člen sněmovního výboru, poslanec Petr Kořenek z ČSSD, podle kterého budou učitelé ještě více administrativou zatěžováni.

Byrokratické zátěže se obávají také někteří zástupci školských asociací a odbory. Klíčové budou v tomto ohledu prováděcí předpisy, které konkrétní požadavky na jednotlivé dokumenty i standardy popíší. Podle ministerstva školství je ale nárůst administrativy v souvislosti s kariérním řádem spojený nevyhnutelný. „Jde o zcela novou záležitost, která zákonitě přinese určitou míru administrativní zátěže, zejména pro adaptační období začínajícího učitele. Atestační řízení pro třetí kariérní stupeň je však pro učitele nepovinné a z hlediska administrativy se škol dotkne jen minimálně,“ uvedl resort.


Celý text naleznete zde

6 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
5. ledna 2017 9:52  

Portfolio by mělo být v elektronické podobě. Vše by mělo mít ministerstvo k dispozici. Tohle by měl zvládnout jeden úředník, který bude umět pracovat s PC.

To je ten problém. Mizerný software a amatéři.

Jana Karvaiová řekl(a)...
5. ledna 2017 11:26  

Ne není nezbytné.
Kariérní řád není kariérní řád, je to paskvil.

turistao 982 řekl(a)...
5. ledna 2017 11:43  

Otázka pro ministerstvo: Mají učitelé učit, nebo vyplňovat stohy papírů?

Ferda44 řekl(a)...
5. ledna 2017 13:29  

Paní Karvaiová má "recht"...
Je to stejný paskvil jako ministrování Valachové.

tyrjir řekl(a)...
6. ledna 2017 14:17  


Víte, jak se nejlépe ubránit divokému kanci, který na vás v lese zaútočí?
Nevíte?
Je to snadné: Hoňte se s ním kolem stromu tak dlouho, až z toho bude jelen.
Pak toho jelena chyťte za parohy a odveďte ho do obory, kam patří.

Viz tzv. letadlové hry a metody práce MŠMT
Je Kariérní řád učitelů (po systému RVP/ŠVP) další letadlová loď českého školství?

:)))tyrjir řekl(a)...
6. ledna 2017 14:32  

Seznamte se, prosím: SCHÉMA KARIÉRNÍHO ŘÁDU UČITELŮ 2016-12Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.