Kvalitní škola podle České školní inspekce

středa 25. ledna 2017 ·

Kvalitní škola podle České školní inspekce V roce 2015 byl Českou školní inspekcí představen nový rámec hodnocení vzdělávací činnosti škol s názvem Kvalitní škola. Představuje krok správným směrem, od formalismu a kontrolování „papírů“ k zaměření na samotnou činnost učitele/školy, k obsahu a formě vzdělávání a jeho dopadu na žáky. K tématu se vrací Audit vzdělávacího systému EDUin.

Podle nového rámce by se inspekce ve školách měla zaměřit zejména na oblasti:

- vize školy
- kvalita školního vzdělávacího programu
- způsob komunikace mezi aktéry vzdělávání (škola – žák – rodič)
- vytváření vhodného klimatu pro vzdělávání a výchovu ve školách
- spolupráce s vnějšími partnery
- pedagogické vedení školy s důrazem na výše uvedené kvality
- profesní rozvoj učitelů spolupráce mezi učiteli
- rozvoj demokratických a občanských hodnot

Takový nástroj, bude-li užíván k podpoře, nikoliv k postihům škol, může být dobrým prostředníkem podpory žádoucích změn uvnitř škol. K tomu ale musí školy v prvé řadě přijmout nový přístup ze strany inspekce a inspektoři by měli indikátory a kritéria skutečně umět posoudit. Závěry inspekce by měly být ředitelům a učitelům podávány formou doporučení, a to včetně návrhu na možné řešení nebo příklady inspirativní praxe odjinud. Hodnocení by mělo zároveň brát v úvahu vnější faktory, které ovlivňují práci školy (region, financování, složení žáků…), a tím pádem přizpůsobovat závěry a doporučení těmto okolnostem. Na základě zjištění inspekce by si mělo MŠMT vytvářet mapu problémů a častých nedostatků, kterými české vzdělávání trpí, a podle toho navrhovat a realizovat kroky k jejich odstranění. Zejména s přihlédnutím k vnějším faktorům, které práci některých škol výrazně znesnadňují.

Doporučení Auditu:

- Zveřejňovat příklady inspirativní praxe, na nichž bude vidět, jaká je představa o naplňování rámce Kvalitní školy.
- Publikovat (každoroční) souhrnné analýzy zásadních problémů škol v souvislosti s prostředím, v němž působí, na jejichž základě bude MŠMT jednat.
- Přesunout důraz z kontrolní činnosti na hodnotící, doporučující a podpůrný charakter inspekční činnosti ve školách.

Martin Chvál, expertní oponent Auditu a výzkumník PedF UK, řekl: „Podle tohoto rámce byly školy hodnoceny již v minulém školním roce. K řešení je další práce s tímto rámcem, aby lépe sloužil – např. zveřejnit popisy všech čtyř stupňů užívaných škál (ty se zatím nepoužívají pro hodnocení škol, ale jen pro sběr dat o vzdělávacím systému). Po odladění se školami by se dalo uvažovat o jejich využití pro hodnocení škol v podobě přílohy inspekční zprávy s prostorem pro autoevaluační pohled školy. Dále by bylo vhodné vytvořit příklady inspirativní praxe pro každé z těch kritérií atd.“


Zdroj: Tisková zpráva EDUin

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.