Sedmnáctiletá karlovarská studentka otevírá dveře k léčbě nádorů

neděle 4. prosince 2016 ·

Sedmnáctileté studentce Prvního českého gymnázia v Karlových Varech Karině Movsesjan se pomocí biochemické charakterizace nádorově - asociované RAD51 mutace podařilo odhalit mechanismus, který může zapříčinit vznik a rozvoj nádorového onemocnění. Získala za to prestižní cenu Česká hlavička v oboru Život a zdraví člověka. Rozhovor s Karinou Movsesjan přináší server iDNES.cz.

V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Karina Movsesjan
Mnohdy neoblíbený předmět ve škole jste si dobrovolně vybrala. A nyní jste získala prestižní cenu. Kde se vzala vaše chuť?

Vždycky jsem měla ráda přírodní vědy, především fyziku. Ale to, že se chci věnovat molekulární biologii a biochemii, mi došlo ve chvíli, kdy jsem si uvědomila, jaké možnosti by se nám mohly otevřít, pokud bychom plně porozuměli tomu, jak živé organismy fungují. V tu chvíli jsem věděla, že už bych se ani nemohla věnovat ničemu jinému.

Jak jste se k tématu proteinu RAD51, který vám vynesl cenu, dostala?

Kontaktovala jsem vedoucího Laboratoře rekombinace a DNA opravy v Masarykově univerzitě v Brně, docenta Lumíra Krejčího, který mi umožnil u něj pracovat. Přece jen se jedná o náročný výzkum.

Co pro vás bylo nejtěžší?

Nejtěžší bylo pro mě na začátku zkoordinovat školní docházku a práci v laboratoři. Jelikož jsem z Karlových Varů, do Brna dojíždím a trávím tu dva tři týdny v měsíci. Měla jsem proto zpočátku obavy, zda mi ve škole budou tolerovat vysokou absenci.

A podařilo se najít kompromis?

Ano, má škola, První české gymnázium v Karlových Varech, je naprosto skvělá.

Už víte, kam dál po gymnáziu?

Dlouhou dobu jsem zvažovala studium v zahraničí, přičemž mě nejvíce oslovily především univerzity ve Spojených státech. Nakonec jsem se ale rozhodla, že kvůli projektům a skvělému vedoucímu laboratoře zůstanu na Masarykově univerzitě.


Celý rozhovor naleznete zde

4 komentářů:

Unknown řekl(a)...
4. prosince 2016 v 15:31  

I takhle lze studovat v ČR na gymnáziu?
Žasnu.

Simona CARCY řekl(a)...
4. prosince 2016 v 17:06  

Používat označení Česká hlavička ve spojení touto (možná rodilou) Karlovaračkou mi přijde jako opravdu silná hyperbola.

poste.restante řekl(a)...
4. prosince 2016 v 17:16  

Proč hyperbola?
Česká hlavička je název ceny. Pro mne za mne, ať ji dostane občan ČR, který je národností třeba Vietnamec nebo Kurd.
Děvče je schopné, podle odpovědí v rozhovoru i inteligentní.
Každého takového studenta je třeba ocenit a vyzvednout. Tohle jsou ti, kteří jsou nadějí do budoucna.
Ne ti, kteří mají svůj názor prefabrikovaný z facebooku a bez googlu neumí ani napsat maturitní písemnou práci.

old pratavetra řekl(a)...
5. prosince 2016 v 14:21  

Takové žákyni je třeba gratulovat a do jisté míry závidět :-).

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.