Tisíce učitelů a rodičů protestovaly proti chystaným reformám školství v Polsku

úterý 11. října 2016 ·

V sedmnácti největších polských městech proběhl včera protest proti změnám výuky podle představ konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta připravila reformu školství, kterou učitelé označují za „antireformu“. Učitelé tvrdí, že reforma není dobře připravena, uvrhne polské školstrví do chaosu a ohrozí i jejich pracovní místa. O protestech informovala ČTK a další tiskové agentury.

Konzervativní vláda hodlá zrušit dosavadní model vzdělávání, který počítá se šesti lety v základní škole, třemi lety v gymnáziu a třemi lety v lyceu. Již od příštího školního roku ho mají nahradit osmiletá základní škola a čtyřletá lycea, respektive pětileté technické střední školy.

" Tyto reformy jsou špatné. Dokud se nezmění, budou protesty," varoval podle ČTK odborářský předák Jan Guz. "Hrobaři, a ne lékaři polského školství", "Ne chaosu v polské škole", "Ani komunisti nezavírali školy" či "Nechte gymnázia", stálo na transparentech varšavských demonstrantů. Zkratku ministerstva školství - MEN - si demonstranti vyložili jako "ministryně extrémní neschopnosti".

2 komentářů:

poste.restante řekl(a)...
11. října 2016 v 22:34  

Zkratku ministerstva školství - MEN - si demonstranti vyložili jako "ministryně extrémní neschopnosti".

Zajímavé. Inspirující.
Jak by asi šlo "přeložit" MŠMT?

tyrjir řekl(a)...
12. října 2016 v 1:29  

Ministerstvo Šumně Matoucích Tezí?

Viz např.
http://www.ceskaskola.cz/2016/10/ministerstvo-skolstvi-v-ankete-ceske.html

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.