Přečtěte si: Prezident Zeman vetoval novelu školského zákona. Vadí mu místa ve školkách pro dvouleté děti

středa 4. května 2016 ·

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona. Zákon by měl přinést povinnou maturitu z matematiky nebo místa ve školkách i pro dvouleté děti. S druhým jmenovaným Zeman nesouhlasí.

Z článku Markéty Hronové zveřejněném na webu ihned.cz vybíráme:

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu školského zákona, která by měla přinést povinnou maturitu z matematiky či místa ve školkách i pro dvouleté děti. Sdělil to hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident tak učinil na základě doporučujícího dopisu Svazu měst a obcí České republiky. Sněmovna může veto přehlasovat.

Ovčáček na Twitteru zveřejnil prezidentův dopis předsedovi sněmovny, v němž Zeman uvádí důvody, které ho k využití veta vedly.

Vymezení tzv. školských obvodů spádových mateřských škol by podle prezidenta mělo negativní dopad na města a obce.

"Postiženy budou obce, které budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, jež budou uměle přičleněny do jejich školského spádového obvodu. Zákon přitom, a to na rozdíl od školských obvodů zřizovaných pro základní školy, nezajišťuje žádný finanční podíl těchto okolních obcí na rozšiřování kapacit mateřských škol," píše Zeman.

4 komentářů:

Unknown řekl(a)...
4. května 2016 v 17:55  

Text dopisu, kterým prezident Miloš Zeman vysvětlil důvody pro vetování novely školského zákona:

Dopis prezidenta republiky předsedovi Poslanecké sněmovny ve věci veta novely školského zákona

Prezident republiky Miloš Zeman napsal ve středu dne 4. května 2016 předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi dopis, ve kterém zdůvodnil své rozhodnutí vetovat novelu školského zákona:

Vážený pane předsedo,

dne 26. dubna 2016 jste mi postoupil k podpisu zákon, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Rozhodl jsem se tento zákon nepodepsat a na základě čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky jej vrátit Poslanecké sněmovně. Důvodem tohoto kroku je především stanovisko Svazu měst a obcí, obsahující mimo jiné tyto závažné argumenty, týkající se podstatných částí zákona:

a) zákon stanoví novou povinnost vymezit s účinností od 1. ledna 2017 školské obvody spádových mateřských škol. Jde o opatření, které by z organizačně administrativních, ale především z finančních důvodů, mělo negativní dopady nejen ve statutárních městech a městech s větším počtem mateřských škol, ale také tam, kde dojde ke stanovení školského obvodu (na území několika obcí) vrchnostensky rozhodnutím krajského úřadu, což je problém jak prstence kolem Prahy, Brna, Liberce, tak v jednotlivých případech i obcí a měst v celé republice. Postiženy pak budou obce, které budovaly kapacitu mateřských škol k zajištění potřeb svých občanů a budou muset tyto kapacity rozšiřovat ve prospěch okolních obcí, které budou uměle přičleněny do jejich školského spádového obvodu. Zákon přitom, a to na rozdíl od školských obvodů zřizovaných pro základní školy, nezajišťuje žádný finanční podíl těchto okolních obcí na rozšiřování kapacit mateřských škol;

b) zákon nejen zavádí od 1. září 2017 povinné předškolní vzdělávání dětí ve věku 5 let, ale postupně rozšiřuje předškolní vzdělávání dětí mladších, a to až do 1. září 2020, od kdy bude možno umisťovat do mateřských škol děti ve věku od 2 let. Pokud jde o právo rodičů využívat mateřské školy pro děti od 2 let věku, bylo do zákona zapracováno pozměňovacím návrhem; o tomto zásadním opatření nebyla vedena v gesčním výboru Poslanecké sněmovny ani se zástupci obcí a měst žádná diskuse. Byť se jedná o 4 roky vzdálený termín, toto opatření bude znamenat vysokou finanční zátěž zřizovatelů, neboť v mezích povoleného počtu, uvedeného ve školském rejstříku, budou mít nárok na přijetí všechny přihlášené děti, které dosáhly věku 2 let nejméně den před zahájením školního roku, bez ohledu na jejich fyzickou a mentální zralost a hygienické návyky. Lze předpokládat, že zájem o umístění těchto dětí do mateřských škol budou mít i rodiče, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. Pokud nelze dopředu odhadnout, o jak velký počet dětí v této věkové skupině se bude skutečně jednat, protože se ani ještě nenarodily, je téměř nemožné skutečné kapacity přizpůsobit, včetně stavebního, technického, hygienického a personálního vybavení (nepedagogický personál), této věkové skupině již od roku 2020, protože informace o počtu dvouletých dětí, které přijdou k zápisu, budou mít zřizovatelé až v květnu 2020 a teprve tehdy bude možno stanovit potřebnou kapacitu mateřské školy.

Zákon představuje v krátké době další novelu školského zákona, když předchozí novelou byl do školského zákona zapracován princip tzv. inkluze. Sděluji, že s tzv. inkluzí vyjádřily negativní stanovisko rady všech krajů, neboť její zavedení považují za předčasné, a to je další důvod, pro který zákon Poslanecké sněmovně vracím.

Navrhuji, aby Poslanecká sněmovna vrácený zákon neschválila a umožnila tak, aby po širší diskusi byl školský zákon upraven tak, že bude zajišťovat rozvoj vzdělání takovým způsobem, jenž bude založen na reálných základech.

Unknown řekl(a)...
4. května 2016 v 18:12  

Po přečtení článku "Portál Česká škola čeká zásadní rozvoj" mám velmi silný pocit, že to, kvůli čemu jsem zvonil kdysi klíči, je tu zpět. (Hlavou mi zní Nohavicova Dejte mi do ruky mávátko ...).
Najde se 100 poslanců, kteří využijí šanci, kterou jim dal prezident, a osvědčí vlastní (zdravý) rozum?

Unknown řekl(a)...
4. května 2016 v 18:27  

Pamatuje si ještě někdo "zásadní rozvoj" časopisu Melodie od ledna 1984.
Česká škola hledá nového šéfredaktora. V roce 1983 by byl můj tip Jan Krýzl.

O naši svobodu jde všude a každý den, ale dnes a zítra ještě víc. Předhánět se v duchaplnostech na České škole nyní nestačí.

Jana Karvaiová řekl(a)...
4. května 2016 v 20:57  

Tak at se ted predvedou - vsichni ti ODSaci a TOPaci a dalsi.Obavam se,ze socani zvednou pacicky jako za Husaka a pak si jeste zatleskaji.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.