Výsledky konference "Demografický vývoj v okolí Prahy, kapacita ZŠ a MŠ a nedostatek pedagogů"

pondělí 18. dubna 2016 ·

Snad nikde v celé České republice nepanují tak dramatické a specifické podmínky, jako právě v bývalých okresech Praha – západ a Praha – východ. Právě proto se v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání na území ORP Černošice (nutno chápat jako území bývalého okresu Praha – západ), konala konference s názvem "Demografický vývoj v okolí Prahy, kapacita ZŠ a MŠ a nedostatek pedagogů".


Konference se aktivně zúčastnilo přes 70 účastníků, starostů, ředitelů škol a odborníků v oblasti demografie, vzdělávání, veřejné a státní správy a odborné veřejnosti. Na panelu vystoupili nejen starostové, ředitelé škol a akademici, ale také zástupci Středočeského kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Cílem konference bylo nejen navodit diskuzi na téma enormně se zvyšujících počtů školou povinných dětí, ale především společně hledat možná řešení nedostatečných kapacit v oblasti školství v prstenci kolem Prahy, a to nejen po stránce prostorových kapacit školských zařízení, ale také z pohledu personálního zajištění - nedostatku pedagogických a kvalifikovaných pracovníků, asistentů.

Ze všech příspěvků, které na konferenci zazněly, je možné přijmout několik základních tezí:

  • Po dlouholetém úsilí starostů obcí a měst v prstenci kolem Prahy, existuji dotační programy zaměřené na řešení nedostatečné kapacity mateřských a základních škol.
  • Současné programy však kladou vysoké nároky na spolufinancování ze strany obcí a neumožňují výstavbu velkých spádových škol, např. v Psárech, Jesenici, Říčanech, Rudné, Čelákovicích a Jenštejnu. Příprava velkých projektů vyžaduje předvídatelnost a stabilitu systému, aby obce mohly investovat do finančně a časové náročné projektové přípravy.
  • Dotační programy musí rovněž umožnit investice do doprovodné infrastruktury (jídelny, tělocvičny a družiny).
  • Dlouhodobě udržitelná kapacita vyžaduje v prstenci kolem Prahy investice okolo 4 miliard Kč, což je jen hrubý odhad nejnutnějších potřeb.
  • V území prstence kolem Prahy chybí koordinace potřeb na regionální a nadregionální úrovni. Je potřeba najít legislativní řešení problematiky spádovosti škol a přijímání žáků z jiných obci.
  • Doposud není řešen problém nedostatečné kapacity základních uměleckých škol.
  • Musí dojít k razantní podpoře pedagogického stavu, a to jak v oblasti financování, tak i rehabilitace prestiže pedagogické profese. Je málo učitelů a učitelek v mateřských i základních školách a bez zásahu MŠMT ČR a vysokých škol není možné dospět k nápravě.
Jedním z hlavních výstupů konference je „Memorandum o vzdělávání v prstenci Prahy“. Toto Memorandum bude předáno zástupcům Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR, Středočeskému kraji a dalším institucím. Memorandum je chápáno jako otevřené a každý, kdo je schopen se ztotožnit s v něm obsaženými myšlenkami, jej může podpořit.

Více informací o projektu získáte na internetových stránkách mas-dolnobrezansko.cz/.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.