Úřad pro ochranu osobních údajů nemá námitky proti vydání maturitních dat

úterý 26. dubna 2016 ·

Upozorňujeme na stanovisko úřadu, které bylo vypracováno na základě žádosti Ministerstva školství.


V souvislosti s požadavkem iniciativy Maturitní data – odtajněno, která žádá o zveřejnění anonymizovaných primárních dat ze státních maturit, je zajímavý dotaz Ministerstva školství dotaz Úřadu pro ochranu osobních údajů, zda je z jeho hlediska takové zpřístupnění dat přípustné. Úřad ve svém stanovisku sděluje, že proti publikování anonymizovaných dat nic nenamítá, a upřesňuje, co anonymizací rozumí.

Náměstek ministryně školství Václav Pícl oslovil UOOÚ dopisem, jímž žádá úřad o sdělení, která z dat, jež jsou součástí maturitních výsledků, je ministerstvo oprávněno zveřejnit na svých webových stránkách. A tedy o metodický návod, jak maturitní data anonymizovat.

Úřad ministerstvu 15. dubna odpověděl dopisem, z něhož vyjímáme klíčovou pasáž:

Úřad pro ochranu osobní údajů (ÚOOÚ) chápe anonymizaci dat jako nevratný proces, po jehož provedení nelze data vztáhnout ke konkrétním fyzickým osobám. Zákon o ochraně osobních údajů se na zveřejňování anonymizovaných prvotních maturitních dat nevztahuje.

K problému dodáváme, že anonymizaci dat je třeba provést tak, aby nebylo možné ztotožnit výsledky státních maturit s konkrétními žáky a školami, ale zůstaly zachovány takové údaje, které umožní hledat v datech odpovědi na důležité otázky. Takovými údaji jsou například pohlaví maturanta, zda psal testy poprvé nebo zkoušku opakuje, zda je z gymnázia nebo ze střední odborné školy apod.

Oldřich Botlík, zakladatel iniciativy Maturitní data – odtajněno, řekl: "Ze stanoviska úřadu vyplývá, že zákon o ochraně osobních údajů se na zveřejňování anonymizovaných prvotních maturitních dat nevztahuje. A samozřejmě se tedy nevztahuje ani na zveřejňování či poskytování souhrnných výsledků jednotlivých úloh, o něž budou žádat účastníci naší iniciativy, která chce zprůhlednit fungování státních maturit.“

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.