Studie: Střední školy sečetly přihlášky. Lépe jsou na tom gymnázia, pohoršila si učiliště

úterý 12. dubna 2016 ·

Zatímco gymnázia obdržela tento rok ve srovnání s rokem 2015 v průměru o 25 přihlášek více, učiliště si pohoršila v některých případech až o 60 %. Meziroční pokles zaznamenaly také střední odborné školy. Většina škol není s touto situací spokojena, i když propad očekávaly. Mezi možnými příčinami této situace zazněl nezájem o učební obory, populační krize ale i inkluze. Průzkum vypracovala společnost Než zazvoní.


Aktuální průzkum potvrdil dominantní postavení maturitních oborů ve středním školství. Nejspokojenější jsou obory všeobecného vzdělávání a obchodní akademie, které si v průměru polepšily o 25, respektive 13 přihlášek na školu. Průměrný úbytek byl naopak nejvyšší u škol vyučujících gastronomii, hotelnictví a provozní služby, a překvapivě i u středních zdravotnických škol.

Školy technického typu, tedy průmyslové, stavební nebo technické, zůstávají meziročně na stejné hladině, ovšem s výraznými výkyvy v jednotlivých krajích. „Spokojenost s počtem přihlášek je nejvyšší u gymnázii, kdy je spokojeno 72 % z nich. Nespokojené jsou nejvíce technické školy, kde letošní stav přihlášek vyhovuje pouze 24 % dotázaných – navzdory podpoře technického vzdělávání,“ doplňuje Aneta Košíková, spoluautorka průzkumu.

Dle názoru zástupců dotazovaných škol měly na letošní přihlášky největší vliv marketingové aktivity, které v průběhu roku vykonávají. „Marketing má dnes zejména ve středním a vyšším školství své nezastupitelné místo. Vzhledem ke stále nižšímu počtu žáků a tím pádem i více konkurenčnímu prostředí, jsou marketingové aktivity pro střední školy nezbytné,“ doplnil konzultant Než zazvoní Karel Komínek. Tento fakt také podporuje druhá nejvíce zmiňovaná možná příčina současného stavu přihlášek – populační krize, se kterou podle odpovědí bojuje každá čtvrtá škola. V odpovědích byl kromě jiného zmíněn také vliv inkluze ve školství, kterou negativně vnímají jak školy praktické, tak i s učebními obory.

Školy technického typu pak doplácejí primárně na nezájem žáků o učební obory. Maturitní obory jsou totiž vzhledem k nízkému počtu žáků dostupnější než kdy dříve a jsou na ně často přijímání i žáci, kteří by v jiné situaci cílili spíše na získání výučního listu. Košíková dodává: „Učební obory jsou z dlouhodobého hlediska ve stále menší oblibě. V mnoha případech jsou až druhou volbou deváťáků, tedy spíš jakýmsi záchranným kruhem. Může se stát, že učební obor se 100 přihlášenými a přijatými se ani neotevře, jelikož 90 z nich bylo přijato také na obor s maturitou.“

O studii

Studie Spokojenost středních škol s počtem přijatých přihlášek se zúčastnily náhodně vybrané školy ze všech krajů České republiky. Dotazování probíhalo online v druhé polovině března. Studie je součástí dlouhodobé výzkumné činnosti Než zazvoní v oblasti základního a středního školství. Souhrnná zprávy z těchto i dalších výzkumů ke stažení na www.nezzazvoni.cz/studie-o-vyberu-skoly.

O Než zazvoní

Než zazvoní od roku 2011 pomáhá vedoucím pracovníkům středních škol s propagací a marketingem. Zaměřuje se na proces náboru na střední školy, poskytuje poradenství, výzkumy a školení marketingu středních škol.

1 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
13. dubna 2016 v 13:43  

To je překvapení? Po aféře se šikanou v Praze. To byla asi náhodička, že se to provalilo v pravý čas.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.