Přečtěte si: Svoboda učení

středa 27. dubna 2016 ·

Umí tradiční škola žáky ještě zaujmout? Reaguje vzdělávací systém pružně na rychle se měnící požadavky digitálního věku? Neomezuje dětskou zvídavost, zájem o učení? A jak ovlivňuje sociální rozvoj dětí? Podobné otázky vedou mnoho rodičů k rozhodování, zda raději pro své dítě nezvolit některou z alternativních škol.


Z článku Evy Suchomelové v iHNed.cz vybíráme:

Nevýhodou může být nekompatibilita s klasickými školami při postupu dítěte do vyššího stupně. Problém není v dosažených vědomostech, tomu předchází striktní zákonný požadavek plnění rámcového vzdělávacího programu. Jde spíš o šok, který může dítě zažít, když přejde z přátelského, "chráněného" prostředí alternativní školy do ne vždy vstřícného kolektivu běžné školy. Často naráží na vysokou soutěživost a konkurenci mezi spolužáky, nízkou míru spolupráce mezi nimi. Také ne ochota pedagogů vyučovat a hodnotit jinak a silný tlak na výkon žáků mohou být na překážku. Toho se obává i paní Doležalová: "Trochu se bojím, že do první třídy pošlu natěšené dítě, které touží poznávat svět, má chuť se učit, a za pár měsíců mi domů bude chodit školák otrávený učivem, který je podle všeho 'hloupý', protože mu nejde matematika, nebo nešťastný, že dostal pětku, i když se doma snažil a trénoval. Je škoda zabít takový potenciál v poznávání, který má každé dítě." I proto se alternativní školy osvědčují spíše tam, kde funguje i mimo školu komunitní způsob soužití místních občanů. Jakmile dítě překročí rámec této komunity (např. odejde na studia do jiného města), střet s realitou pro něj může znamenat trauma. V citlivém věku dospívání pak může mít i tragické následky.

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.