Na kvalitu škol i pedagogů půjde z OP VVV 4,5 miliardy

středa 13. dubna 2016 ·

MŠMT vyhlašuje výzvu „Podpora škol formou zjednodušeného finančního vykazování“. MŠMT tím cíleně spojuje nároky na zvýšení státního rozpočtu do školství a na jeho systémové změny, a to včetně vytváření kariérního řádu a změny financování regionální školství, s evropskými prostředky. MŠMT tak podporuje i díky OP VVV zvyšování kvality škol i pedagogů.


Cílem výzvy MŠMT tzv. šablon je podpora osobnostně profesního rozvoje pedagogů, zajištění personálního posílení škol o školního psychologa, speciálního pedagoga a školního asistenta, případně chůvy v mateřské škole.

Příjemci mohou být mateřské a základní školy kromě škol speciálních (mohou využít šablony jen v určitých oblastech). Ty budou podpořeny v samostatné výzvě zaměřené na implementaci Akčního plánu inkluzivního vzdělávání. Na peníze v celkové výši 4 a půl miliardy korun mohou v období 2016 – 2018 dosáhnout školy bez rozdílu velikosti a dle svých potřeb.

„Jedná se o významnou částku, která umožní jednak zkvalitnění vzdělávání v našich školách, a také to aby mohly školy ještě lépe vzdělávat všechny děti v jejich nejlepším zájmu. Ministerstvo reagovalo na zkušenosti mateřských a základních škol při čerpání evropských peněz v minulosti, a proto připravilo tuto výzvu ve výši 4 a půl miliardy korun pro následující dva roky tak, aby to bylo pro školy co nejjednodušší, tedy osvědčenou formou šablon,“ řekla k výzvě OP VVV ministryně školství Kateřina Valachová a pokračovala: „Z hlediska personálního zajištění pedagogického týmu by měla podpora směřovat na chůvy v mateřských školách, na školní asistenty, školní psychology, speciální a sociální pedagogy,“ upřesnila ministryně Valachová.

Na financování projektů formou šablon je určena částka 200 tisíc korun na školu + 2.200 korun na žáka. V případě, že jeden subjekt zřizuje mateřskou a základní školu, je určená částka na projekt 400 tisíc korun + 2.200 Kč na žáka. Školy mohou volit projekty složené ze šablon až do této výše dle jednotkových cen.

Díky vysoké alokaci i výpočtu maximální výše projektu očekává MŠMT realizaci některé ze šablon ve více než 90 % českých škol. V závislosti na své velikosti budou moci školy šablony kombinovat dle vlastního uvážení a potřeb.

Roční šablona úvazku 0,5 na chůvu bude moci být podle odhadů absorpční kapacity využita na 2.000 mateřských školách a některou z trojice šablon školní asistent, školní psycholog a speciální pedagog si může zvolit každá mateřská či základní škola v České republice.

V personální oblasti tak budou podpořeni školní psychologové a asistenti, chůva, speciální a sociální pedagogové, v oblasti rozvojové další vzdělávání pedagogických pracovníků nebo výuka odborných předmětů v cizích jazycích a v mimoškolní oblasti zase volnočasové aktivity škol, případně doučování žáků.

Na podzim 2016 vyhlásí MŠMT výzvu na šablony pro střední školy, v současnosti je vyjednávána podpora spolupráce škol a zaměstnavatelů a kariérního poradenství. Po roce 2018 plánuje ministerstvo školství výzvu zopakovat, a to opět až na dvouleté projekty.

Podrobnosti jsou zveřejněny na: opvvv.msmt.cz

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.