Kateřina Valachová: Rodiče jsou významnými aktéry v otázkách vzdělávání

čtvrtek 14. dubna 2016 ·

Ministryně školství se dnes setkala se zástupci rodičovských organizací sdružující i rodiče dětí talentovaných a rodiče dětí se zdravotním postižením. Setkání se zúčastnili zástupci organizací Fórum rodičů, Síť mateřských center, Asociace rodičů a přátel postižených dětí, Centrum pro dětský sluch Tam Tam, Centrum rozvoje nadaných dětí, dále rodiče dětí s Downovým syndromem, autismem a volné sdružení Rodiče za Inkluzi.


Kateřina Valachová uvedla na sociální síti Facebook k setkání: "Rodiče jsou významnými aktéry v otázkách vzdělávání a proto by měli být vnímáni jako respektovaní partneři diskuse a vzdělávacího procesu. Mám pocit, že rodičům zatím systematický prostor dán nebyl. Ráda bych to změnila. Právě proto jsem se dnes setkala se zástupci rodičovských organizací sdružující i rodiče dětí talentovaných a rodiče dětí se zdravotním postižením. Věřím, že výměna názorů a zkušeností byla přínosná pro obě strany. Pro mě tedy rozhodně ano. I dnes jsem se dozvěděla zajímavé poznatky, například o speciálních mateřských školách. Zástupce rodičovských organizací trápí větší zapojení vysokých škol do debaty o kvalitě škol základních, společného vzdělání a také vzdělávání dětí talentovaných. Diskutovali jsme o potřebách předškolního vzdělávání, respektu k pedagogům a roli rodičů v tomto ohledu, stejně jako o respektu k rodičům ze strany vedení škol. O šikaně. O podpůrných opatřeních a financích spjatých s otázkou společného vzdělávání atd. Tuto výměnu názorů a diskusi bych ráda opakovala pravidelně v intervalu dvou až tří měsíců."

Hana Chalušová z Fóra rodičů k tomu dodala: "Děkujeme paní ministryni za dnešní setkání a možnost diskuze. Vítáme nastartování dialogu rodičů a MŠMT, o který usilujeme od října loňského roku, kdy jsme dopisem oslovili přímo ministryni Kateřinu Valachovou. V průběhu dalšího jednání jsme doporučili pro jednání k tématu inkluze některé další organizace. Výstupem dnešního setkání na půdě ministerstva školství je dohoda o pravidelném setkávání ve frekvenci 2 až 3 měsíce. Věříme, že tato setkávání budou výhledově i o samotném formování tohoto dialogu a roli rodičů ve vzdělávání jako takové. Očekáváme, že se více otevřou i dalším pro rodiče zajímavým tématům a rozšíří se i o účast dalších rodičovských organizací."

3 komentářů:

Unknown řekl(a)...
14. dubna 2016 v 18:05  

Tak vidím, že Naštvané matky zůstanou dál naštvané.
Nevíte, kdo zastupoval Rodiče za inkluzi?

Unknown řekl(a)...
14. dubna 2016 v 20:07  

A volné sdružení Rodiče za Inkluzi asi bude nadále volně bojovat za inkluzi.

mirek vaněk řekl(a)...
15. dubna 2016 v 10:55  

Paní ministryně se zástupci několika rodičů setrvala v dlouhém a přátelském rozhovoru.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.