Český rozhlas: Zlo je vysoce infekční fenomén, nejsme vůči němu odolní

čtvrtek 14. dubna 2016 ·

Násilí, špatné a navíc stále se zhoršující mezilidské vztahy, agresivita, deprese. Takhle často popisujeme realitu dnešních dní. Hostem Martiny Kociánové byl psychopatolog Andrej Drbohlav, který v rozhovoru kromě jiného říká: "Všimněte si, že vzniká čím dál tím víc různých poradců na kdeco. Dnes už si můžete nechat poradit opravdu s čímkoliv a to je jeden z faktorů, který upírá jednotlivci jeho vlastní schopnost analýzy a syntézy, kritického myšlení, vzdorování, pochybovačnosti a zdravého selského rozumu." nebo "Takže když učitel nařkne některé z dětí za to, že se chová drze, za to, že odmlouvá, neplní své povinnosti, za to, že ruší řád, tak poměrně často se ti ředitelé a učitelé setkávají s tím, že na místo pokory a nějakého respektu rodiče přijde velmi afektovaná, agresivní až výhružná reakce, která zatlačí toho učitele až úplně do samotného kouta."
Doprovodný článek na webu Českého rozhlasu

Pokračování rozhovoru můžete slyšet v úterý 19. 4. v 18.30 na Dvojce.

6 komentářů:

poste.restante řekl(a)...
14. dubna 2016 v 13:50  

Opravdu stojí za vyslechnutí. I když není vždy k učitelům konformní, mnohé vyslovené potvrzuje i má vlastní zkušenost.

Helena řekl(a)...
14. dubna 2016 v 15:18  

Co je to psychopatolog?

Nicka Pytlik řekl(a)...
14. dubna 2016 v 23:45  

Zlo je vysoce infekční...

Ono to má několik rovin.
Chcete-li se stát vůči zlu odolnými, musíte si na něj zvykat, otužovat se. Tím působením zla, ale člověk okorá, a ztrácí svoji dobrotu. To není nevědomá nákaza, ale vědomé přijetí zla.
Zlo má z podstaty sklon k bytnění. Vyplňuje prostor uvolněný dobrem. Roztahuje se. Zastavit se dá jedině tak, že je z toho prostoru vytlačeno. Jinak než po zlém to nejde.
Pokud chcete zlo zastavit, sami se jím zapatláte.
Nakonec zjistíte, že být zlým je z hlediska ochrany před zlem výhodnější, než být dobrým. Časem se ocitnete v bludu, že jste pořád ještě dobrý. Dobro budete ale páchat zlým způsobem. Budete to svoje dobro lidem cpát, i kdyby jste je měli holí umlátit.
Jen si všimněte, jak dobroserové dokáží být agresivní.
"Nastavíme ti, debile, tak rovný přístup ke vzdělávání, že se z toho zblázníš."

Jana Karvaiová řekl(a)...
15. dubna 2016 v 12:39  

Asi mělo být patopsycholog. Lépe řečeno, patopsychologie byla (nevím jak dnes) součástí psychologie (vývojová, obecná, pedagogická) .Mě to ve škole bavilo. Měla nás paní s úžasným jménem Zuzana Hadj Moussová. Později jsem ji viděla jako překladatelku francouzských filmů.

Helena řekl(a)...
15. dubna 2016 v 20:27  

Jo, vím co je to patopsychologie i psychopatologie, a dr. Hadj Moussová mě shodou okolností taky učila... Ale myslela jsem psychopatolog jako profese - s tím jsem se ještě nesetkala...

Nicka Pytlik řekl(a)...
15. dubna 2016 v 22:43  

Svět je docela maličký. Máme to štěstí na společné učitele.
Koho paní Hadj Moussová neučila, jako kdyby ani nebyl... učitel... kvalitní... standardně

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.