Zbyšek Vít: NetSupport School – program pro classroom management

čtvrtek 3. března 2016 ·

Recenze jednoho z nejlepších současných systémů řízení školních počítačů, který se pokouší o multiplatformní správu různých zařízení.


NetSupport School (NSS) je údajně jeden z nejpoužívanějších nástrojů na řízení počítačové učebny ve škole. NSS je software multiplatformní. Učitelská aplikace plně funguje v operačních systémech Microsoft Windows, OS X, Linux, Android a Chrome OS. Na iOS je pouze podpora v podobě tzv. NSS Tutor Assistant, který vyžaduje připojení k řídicímu počítači, kde je nainstalovaná hlavní aplikace NSS. Aplikace Tutor Assistant prostřednictvím řídicí aplikace NNS posílá příkazy do žákovských zařízení. NSS Tutor Assistant existuje i pro Android a Kindle Fire, ale zde lze využít též klasickou řídicí aplikaci Tutor App, která umí ovládat připojená zařízení přímo. Současná verze 12.00 je nabízena ve 27 jazykových mutacích včetně české. Bezplatně ji můžeme vyzkoušet na 40 PC po dobu 30 dnů. NNS umí řídit počítače jak po kabelové sítí (LAN), tak i bezdrátově (Wi-Fi).

Instalace je poměrně jednoduchá a umožňuje instalování programu podle účelu. Máme na výběr Student, Tutor, IT Technik, Vlastní. Podle zvolené instalace se nastaví a naistalují příslušné komponenty NSS. Všechny počítače, které chceme ovládat pomocí NNS, musí obsahovat komponentu Student a na řídicí počítač komponentu Tutor. Varianta Vlastní dovoluje instalovat více komponent. Pokud budeme chtít ovládat mobilní zařízení nebo je použít k řízení, musíme naistalovat příslušné aplikace z obchodů (Windows store, Google play, App Store nebo Amazon appstore). Z domovského webu lze stáhnout MSI instalační balíček, který se hodí při instalaci po síti například v prostředí Active Directory. Instalace je poměrně rychlá a nenáročná. Oba typy instalací (EXE a MSI) umí i tichou instalaci. Pokud je potřeba, tak výrobce nabízí komponentu pro hromadnou instalaci po síti, kde máme možnost instalovat, konfigurovat, aktualizovat nebo odinstalovat NSS z počítačů na síti.

NSS příklad krkolomné češtiny

Při prvním spuštění aplikace je nabídnuta možnost vzdálené instalace NSS. Už zde jsem měl pocit, že čeština nebyla dobrá volba, termíny jsou nejasné. Pokud nemáte v daném okamžiku zájem o instalaci na jiné počítače, dostanete se hned do hlavního prostředí NSS. Na první pohled je vidět, že NSS má mnoho nástrojů pro práci s připojenými zařízeními.

Máme možnost si přepnout náhled připojených zařízení buď v rámci třídy, nebo celé sítě, možnost sledovat živé náhledy všech připojených zařízení s možností zvětšení náhledu konkrétního zařízení (při najetí myší na vybrané zařízení), monitorovat audio aktivitu žáků (poslouchání zvukových zařízení, nahrávání komunikace na zařízení), režim otázek a dopovědí, režim blokování nebo povolování webových stránek, můžeme zobrazovat běžící aplikace a omezovat přístup k aplikacím. Dále máme možnost správy tisku žáků, CD/DVD, USB zařízení, dokonce máme možnost monitorovat klávesnici v reálném čase a sledovat třeba nevhodná slova, která žáci píší. U monitorování stisků kláves na klávesnici nebo odposlouchání zvukových zařízení existuje riziko zneužití takové funkce správcem systému, a to zvláště mají-li žáci počítač s nainstalovanou aplikací doma (viz např. aféra v Pensylvánii).

Další možností je zobrazit žákům bílou tabuli, na kterou vyučující může psát. Mezi poměrně běžné, ale velmi užitečné funkce NSS můžeme zařadit například ztmavení monitoru, rychlé spuštění vybrané aplikace (dají se předpřipravit), zapnutí, vypnutí nebo restartování počítače, přihlášení nebo odhlášení, přenos souboru, komunikace s žáky a opačně, projekce plochy vyučujícího na počítačích žáků, omezení internetu a další funkce.

NSS – ukázka hlavního rozhraní

Z přehledu je vidět, že funkcí je skutečně hodně, až bych řekl moc. Design programu je ale přehledný a má moderní vzhled. Ovládání je poměrně svižné a intuitivní. Bohužel ve verzi 12 nebylo možné plně ovládat mobilní zařízení (Android ani iOS). Na Androidu fungovalo jen ztmavení obrazovky, což u iOS nefungovalo. Je velmi užitečné, že si můžeme vytvořit jednotlivé třídy a lépe se orientovat v počítačích. Zkoušel jsem i ovládání z telefonu, ale to mi přišlo použitelné pouze v nouzi. Ikony funkcí byly vidět jen na šířku a celá řada věcí nefungovala.

Tím největším problémem je cena a podpora. V České republice není momentálně žádný oficiální distributor, za licenci v zahraničí zaplatíte € 35 – € 90 za kus. V rozmezí 25–49 kusů je cena za kus € 49, což by bylo pro 40 zařízení asi 53 000 Kč (jedno jestli PC, tablety nebo telefony). V této částce máme licenci s roční aktualizací zadarmo. Za mnohem nižší cenu se dají pořídit jiné podobné aplikace, např. PC Control 2 (za 2 učebny asi 11 000 Kč). Je pravda, že nedosahují takové kvality a nemají tolik funkcí jako NSS.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

Tento článek vznikl jako studentská práce.

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.