Přečtěte si: Dva roky odkladu inkluze nestačí. Nejsou peníze, psychologové, asistenti...

středa 3. února 2016 ·

Ani dvouroční odklad inkluze a navýšení financí, o nichž v pondělí při návštěvě Pardubic hovořila ministryně školství Kateřina Valachová, odpůrce toho, aby děti s lehkým mentálním postižením byly zařazeny do základních škol, nepřesvědčil.


Z článku Ivany Vitovské v Hradecký.Deník.cz vybíráme:

„Dva roky jsou velmi málo na to, abychom věděli, zda dětem dáme, co potřebují," řekla v pondělí Deníku pardubická krajská radní pro oblast školství Jana Pernicová.

Jana Pernicová inkluzi nepovažuje za špatný záměr, ale vše je podle ní naprosto nepřipravené, takže je vyloučeno, aby to dětem přineslo prospěch. „Nejsou peníze, nejsou psychologové, nejsou asistenti pedagoga," vysvětlila radní.(...)

Zásadním odpůrcem inkluze je mimo jiné speciální pedagog Arnošt Vítek. Podle něj základní školy praktické fungovaly dobře a bez problémů až do doby, kdy si nevládní neziskové organizace všimly, že je navštěvuje poměrně vysoké procento romských dětí. Zatímco lehké mentální postižení se vyskytuje u dvou až tří procent dětí, romské děti jsou v praktických školách zastoupeny v 30 až 50 procentech. Neziskové organizace to označily za cílenou diskriminaci romských žáků.

„Tlak neziskových organizací a evropských struktur na Českou republiku je od té doby tak silný, že vláda prostřednictvím přijatých usnesení a dokumentů přijala myšlenku skryté likvidace základních škol praktických," uvedl Arnošt Vítek. I když tyto školy MŠMT nezruší, podle něj stejně postupně zaniknou pro nedostatek žáků.

2 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
3. února 2016 v 16:55  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
tyrjir řekl(a)...
3. února 2016 v 21:19  

Ten článek v Hradeckém Deníku je myslím výstižný. J.Týř

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.