Ministryně podporuje požadavek na zvýšení platů pedagogům

čtvrtek 11. února 2016 ·

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová dnes na tiskové konferenci představila návrh kariérního řádu učitelů. Zároveň podpořila návrh školských odborů na zvýšení platů učitelů o 10 %, což by podle propočtů znamenalo pro státní rozpočet investici 13 miliard korun.

„Je třeba, abychom vůči učitelům a nepedagogickým pracovníkům ve školství zaujali mnohem razantnější postoj a podpořili jejich oprávněné požadavky mnohem důrazněji. Není to o platech, je to o postavení učitelů. A pokud si učitelů vážíme, nemůžeme nadále respektovat to, že vydělávají polovinu platu zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním. Částka, kterou žádají odbory je obrovská, ale je legitimní. Proto jsem vyslyšela žádost odborů a s touto částkou začnu vyjednávání s ministerstvem financí,“ uvedla ministryně Valachová.

Postoj ministryně kladně ohodnotil předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík: „Velmi vítám, že po dlouhé době se ministryně školství ztotožnila s tím, co terén cítí. Pokud se naplní alespoň z části tyto požadavky, tak se určitě posuneme k větší míře kvality vzdělávání. A jsem rád, že paní ministryně nezapomíná také na nepedagogické pracovníky.“

Novelu zákona o pedagogických pracovnících, která bude obsahovat kariérní řád, předloží MŠMT do konce března k projednání Vládě, v červnu 2016 by měla být novela předložena do Poslanecké sněmovny. V roce 2018 vstoupí kariérní řád učitelů v účinnost.

Zákon nově definuje tři kariérní stupně (začínající učitel, samostatný učitel a vynikající učitel) a podmínky pro postup učitele celým kariérním systémem. Postup na vyšší kariérní stupeň bude spojen se zvýšením tarifního platu (předpokládá se 1000 Kč při přechodu na druhý kariérní stupeň a 5000 Kč při přechodu na třetí kariérní stupeň). Přechod na druhý kariérní stupeň bude navíc spojen s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Přechody mezi jednotlivými kariérními stupni budou realizovány formou atestací. Novela zavede také nové specializované činnosti, za které bude učitelům náležet specializační příplatek a odpočet hodin z přímé pedagogické činnosti.

Odhadovaný roční finanční dopad na státní rozpočet po plném náběhu třetího kariérního stupně (rok 2027) je 4,135 miliardy korun.

Dalším připraveným materiálem MŠMT, který zamíří do vnějšího připomínkového řízení, je reforma financování regionálního školství. Zásadní změnu představuje zavedení zcela odlišného systému financování pedagogické práce v MŠ, v ZŠ, v SŠ a v konzervatořích a ve školních družinách. Bude zde stanoven maximální rozsah vzdělávání, nebo přímé pedagogické činnosti hrazený ze státního rozpočtu. Škole (školní družině) pak budou poskytnuty finance na skutečný počet jejích pedagogů, pokud hodinové vyjádření jejich úvazků (přímé pedagogické činnosti) nepřekročí stanovený maximální rozsah. Objem poskytnutých peněz bude přitom respektovat reálné zařazení pedagogů školy (školní družiny) do platových tříd a stupňů a normativně stanovenou úroveň ostatních nárokových a nenárokových složek platů.

Audiozáznam lze přehrát či stáhnout zde:
Videozáznam konference na ČT.4 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
11. února 2016 v 16:49  

Paní ministryně tedy podporuje to, o co se měla v mnohem větší míře starat z titulu své funkce. J.Týř

Dále viz
http://www.ceskaskola.cz/2016/02/stanislav-stech-myty-fakta-o-spolecnem.html
http://www.ceskaskola.cz/2016/02/prectete-si-katerina-valachova-chci-13.html

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
11. února 2016 v 18:00  

"Novelu zákona o pedagogických pracovnících, která bude obsahovat kariérní řád, předloží MŠMT do konce března k projednání Vládě"

A NĚJAKÉ DEBATA? Další ukázka arogance moci.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
11. února 2016 v 21:23  

Tak to jsem tak šťastný. Do ted jsem si myslel, že je proti. A taky ty odbory, že jako jsou pro, no tak to je úplně úžasný. To jsem nečekal. Já su tak šťastný!!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...
11. února 2016 v 22:06  

Pokud jsem byl přítomen nějakému komentování nárustu platů pracovníků ve školství, jednalo se vždy o požadavek navýšení tarifů. Mám za to, že se vychází z praxe, kdy mnozí vedoucí pracovníci nepojímají svoji odpovědnost jako odpovědnost, ale jako libovůli. Tedy, že se necení kvalita, ale prospěšnost. Zpravidla pro dotyčného vedoucího. Jakože oprávněné zájmy zaměstnavatele. Rozumějme, udržet se tam.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.