Putnová: Chceme rodinám umožnit individuálně vyučovat i starší žáky

úterý 26. ledna 2016 ·

Poslankyně Anna Putnová opakovaně navrhuje, aby rodiny měly možnost učit své děti v plánu individuálního vzdělávání také na druhém stupni základní školy. V rámci změn školského zákona nyní předkládá návrh, který podpoří nejen poslanci TOP 09 ale také koaliční poslanci.


„Individuální vzdělávání na prvním stupni se osvědčilo. Děti, které se takto učí, vykazují nadprůměrné znalosti. Považuji za správné, a v moderní společnosti navíc za běžné, aby na individuální vzdělávání u mladších žáků navazovalo i individuální vzdělávání na druhém stupni základních škol,“ uvedla poslankyně a expertka TOP 09 na školství Anna Putnová.

Záměr individuálního vzdělávání odmítal předchozí ministr školství Chládek a vloni v únoru tuto variantu po pěti měsících diskusí sněmovna zamítla. Poslankyně a místopředsedkyně školského výboru sněmovny Putnová ale chce prosadit změnu znovu. Podporu má také v řadách koalice, tentokrát se k návrhu přidají poslanci dalších čtyř parlamentních stran.

„Uvědomujeme si, že individuální vzdělávání bude v případě starších žáků vždycky zcela menšinová záležitost. Pro představu o míře rozšíření této formy, je třeba uvést, že v roce 2013 se v rámci pilotního ověřování takto vyučovalo 74 žáků. Tato forma vzdělávání má přesto velký význam z pohledu diferenciace vzdělávací soustavy. Jasně také deklaruje, že za vzdělávání dětí jsou odpovědni rodiče a dává jim v tomto také možnost svobodně si vybrat formu vzdělávání svých dětí,“ míní poslankyně Anna Putnová (TOP 09).

Podle ní je nutné odmítnout argument, že děti nebudou dostatečně připraveny na profesní vzdělání či celkově do života. Stát má totiž prostřednictvím veřejných škol povinnost kontrolovat pokroky dětí a pravidelnými testy zjistit, jestli je tato forma pro dítě vhodná a žák prospívá. Kontrolní role veřejného školství tak zůstává zachována.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

7 komentářů:

Tlumočník řekl(a)...
26. ledna 2016 v 16:39  

Vážená paní Putnová,

rád bych naučil své děti řídit auto. Stát by kontroloval jejich pokroky a pravidelnými testy zjistil, zda prospívají.

tyrjir řekl(a)...
26. ledna 2016 v 16:52  

Obdivuji schopnost paní poslankyně Putnové vyhmátnout ty podstatné problémy našeho školství.:))))) J.Týř

jir řekl(a)...
26. ledna 2016 v 17:36  

I sexuální výchovu?

Tajný Učitel řekl(a)...
26. ledna 2016 v 17:42  

No konečně.

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 18:39  

26. ledna 2016 17:42
Tajný učitel

Jistě, největší pokroky budou dozajista u pokusů v takové chemii, fyzice,...Už vidím celou sestavu pomůcek do jednotlivých předmětů a matičku s humanitním vzděláním vyučující lomené výrazy, soustavy rovnic,.. U těchto dětí evidentně chybí sociální kontakty. Není to jen otázka vzdělávajícího procesu. Kroužky tento kontakt nemůžou nikdy nahradit.
Nebude to nakonec o tom, aby se dětičky "neumazaly" o těch sociálně slabých? To už ani soukromé školy nevyhovují?

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 19:04  

Nebylo by lepší, kdyby se rodiče trochu více zabývali výchovou svých potomků a jejich vzdělávání ponechali odborníkům?

Unknown řekl(a)...
26. ledna 2016 v 22:21  

děsím se toho aby nebylo povoleno mým vnučkám prodavačkám operovat rodinné příslušníky seniory 60+

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.