Finále Mladého chemika: práce v laboratoři a batikování triček

úterý 26. ledna 2016 ·

Ve čtvrtek 21. ledna 2016 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích uskutečnilo regionální finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Třicítka finalistů změřila své síly v laboratorních dovednostech a poté se zúčastnila exkurze ve společnosti Synthesia.


„Devátý ročník největší chemické soutěže se může pochlubit rekordní účastí. Jen v našem regionu soutěžilo téměř 5 000 žáků osmých a devátých tříd ze 143 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Po dvoukolovém testování teoretických znalostí se do finále probojovalo 30 nejlepších,“ konstatuje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Zahájení finálového dne se ujal Martin Kiss, vedoucí Odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje, a personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková. Oba hosté zdůraznili potřebnost technického vzdělávání a popřáli soutěžícím, aby je zájem o chemii inspiroval i při volbě dalšího studijního zaměření.

Na mladé chemiky čekala 75minutová prověrka praktických dovedností. Jejich úkolem bylo vypracování jednoduché laboratorní úlohy, zaměřené na pozorování vlastností kovů. „Samostatně jsem v laboratoři ještě nepracovala, dnes to byla moje premiéra. Brzy jsem ale získala potřebnou jistotu a práce mi šla docela od ruky. Při troše štěstí bych mohla skončit do desátého místa,“ zhodnotila svůj výkon Karolína Kovářová ze ZŠ Zámecká v Litomyšli.

Zatímco žáci řešili laboratorní zadání, pro učitele byl připraven kurz Aplikace chemické analýzy. Mohli si tak vyzkoušet stanovení obsahu methanolu v lihovinách, určit počet karátů ve zlatě nebo zjistit složení vlastních šperků.

V rámci finálového dne se uskutečnila také exkurze v pardubické chemičce s názvem Všechny barvy Synthesie. „Protože naše společnost stála před lety u zrodu soutěže, snažíme se každoročně klání zpestřit zajímavými aktivitami. Dnešní exkurze byla zaměřena na technologii barvení textilu, od teoretického výkladu až po praktické ukázky. Všichni přítomní si odnesli originální batikované tričko na památku,“ přibližuje personální ředitelka společnosti Synthesia Olga Marečková.

Slavnostní vyhlášení výsledků regionálního kola proběhne 22. března 2016 v pardubickém ABC Klubu Na Olšinkách. „Předávání cen bude mít charakter zábavného odpoledne s bohatým doprovodným programem. Žáci i učitelé se mohou těšit na četná vystoupení účinkujících, ukázky chemických pokusů, improvizovaný kosmetický salon nebo závěrečnou diskotéku. Samozřejmě nebudou chybět ani atraktivní ceny, za což je třeba poděkovat všem partnerům soutěže,“ podotýká Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž organizačně zajišťuje.

Slavnostním vyhlášením ale soutěž ještě nekončí. Nejméně 3 nejlepší z regionálního kola postoupí do celostátního finále, které se uskuteční 16. června 2016 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zde se rozhodne o tom, kdo získá pomyslný titul mistra republiky v chemii.

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.