Sociální sítě jazykem rodičů

pátek 6. listopadu 2015 ·

Spousta dnešních rodičů má doma teenagera, který na sociálních sítích žije ve dne v noci a sami rodiče často ani nevědí, co všechno může jejich dítě na těchto sítích dělat nebo jaké sociální sítě vlastně používá. Díky nabídce kurzů a přednášek celoživotního vzdělávání mají teď rodiče šanci být stejně zkušenými a dokonce i zkušenějšími uživateli sociálních sítí, nežli jsou jejich děti. Přednášky „Sociální sítě jazykem rodičů“ mají za cíl podpořit rodiče a poskytnout jim lepší informace k tomu, aby se z nich stali nejen znalci sociálních sítí, ale také aby dokázali vhodně stimulovat své děti v pozitivním využívání sociálních sítí.


Od června letošního roku nabízí Středisko mediální výchovy akreditované kurzy celoživotního vzdělávání pedagogům a vychovatelům. Po několika měsících své činnosti, poskytuje středisko nově podobné vzdělání i rodičům. Středisko mediální výchovy poskytuje základní informace o sociálních sítích všem také na svých webových stránkách www.stremev.cz. Další témata a důležité aspekty při používání sociálních sítích se pak rodiče mají možnost dozvědět na akreditovaných kurzech určených přímo pro ně.

Speciální přednášky pro rodiče s názvem „Sociální sítě jazykem rodičů“ se věnují nejpoužívanějším sociálním sítím současnosti, jejich pozitivními možnostmi využití a způsoby, jak dětem tyto znalosti a dovednosti předat. Také popisují základní psychologické aspekty, ze kterých vychází potřeba teenagerů sdružovat se na sociálních sítích a seznámit rodiče se zásadami, jimiž by se měli řídit, pokud svému dítěti povolí účet na sociálních sítích. Mnoho rodičů totiž pouští své děti do světa sociálních sítí bez jakýchkoli obav a vlastní informovanosti o tomto světě. Považují ho za bezpečný, jelikož děti tyto aktivity provozují doma a nikoli venku, kde jim hrozí různá nebezpečí. Podobná, ale dokonce i vážnější je mohou potkat na sociálních sítích, pokud nezkušený uživatel neví, jak se nebezpečí vyhnout, nebo jak se v takové situaci zachovat. Děti si pak musí vystačit s vlastními znalostmi a zkušenostmi a sami se učí objevovat prostředí sociálních sítí. Už z evropského výzkumu EU Kids Online z roku 2012 vyplývá, že čeští rodiče jsou jako mediátoři méně aktivní. V důsledku toho pak děti považují za omezování i to málo připomínek, které jejich rodiče občas prohodí, když mají pocit, že jejich dítě žije pod velkým vlivem sociálních sítí.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.