Rodiče podporují dialog ke společnému vzdělávání dětí

úterý 3. listopadu 2015 ·

Mnoho rodičů si přeje pro své děti společné (inkluzivní) vzdělávání a někteří rodiče mají obavy, aby například společné vzdělávání nesnížilo kvalitu vzdělávání. Jako Fórum Rodičů věříme v otevřený dialog a zahrnutí rodičů do veřejného dialogu.


Kvalitu všech veřejných škol a rovné příležitosti pro všechny děti a rodiče vnímáme v širším kontextu. Význam dovednosti společného soužití a aktivního zapojení do utváření globální i místní komunity se ukazuje nejen v aktuální uprchlické krizi. Ukazuje se dlouhodobě v častém politickém rozdělování společnosti, riziku sociální nesoudržnosti a preferenci individuálního úspěchu. V současné praxi škol dochází k rozdělování dětí nejen díky existenci odděleného speciálního školství. K rozdělování dochází i díky víceletým gymnáziím, nárůstu placených soukromých škol a může být dále prohloubeno plánovaným systémem přijímacích zkoušek na obory s maturitou.

V rámci dialogu věříme v nalezení cest ke společnému vzdělávání, k vizi jedné školy, skupiny nebo třídy, kde se mohou setkávat společně všechny naše děti. Děti s jakýmkoli talentem i hendikepem, děti školně úspěšné i neúspěšné, děti menšin, cizinců, imigrantů, děti rychlé, pomalé i jiné. Zejména v mateřské i základní škole se učíme základní věci pro život a umění společného soužití lidí je základní věcí pro život v demokratické společnosti. Společné vzdělávání je důležité diskutovat se všemi rodiči, bezpečí všech kroků, připravenost škol, učitelů a odborníků. Je důležité vytvářet pro tyto profesionály dobré pracovní podmínky. Díky poradenství a individualizované péči v běžné škole je možné pomoci dětem, které to potřebují. Společné vzdělávání neznamená, že se všichni musí učit to samé, každý může postupovat svým tempem. Učení lze uspořádat tak, aby bylo pro všechny přínosem. Investice do společného vzdělávání se může vyplatit, děti se naučí žít spolu, vytvářet spolupracující společnost a sníží se náklady na nápravu vznikajících problémů.

Škola může podporovat vzájemné učení se od druhých, i od těch něčím odlišných, jedinečných lidí. Můžeme se naučit velmi mnoho i od člověka, který má jakýkoli hendikep, každý máme v něčem hendikep nebo se nás taková situace osobně dotkne během našeho života. Považujeme za důležité, aby se naše děti učily vzájemnému soužití a podpoře. Všem rodičům nabízíme zapojení do otevřeného dialogu ke společnému vzdělávání i k dalším tématům vzdělávání a výchovy dětí.

Vydalo Fórum Rodičů, dne 2. 11. 2015

Fórum Rodičů, z. s. je organizací rodičů, kteří se zajímají o vzdělávání a kvalitu života dětí. Je zapsaným spolkem otevřeným všem rodičům a organizacím rodičů. Jako národní asociace rodičů je členem Evropské asociace rodičů. Usiluje o moderaci hlasu rodičů, podporuje komunikaci rodičů a školy, členy školských rad. Spolupracuje s dalšími iniciativami rodičů a neziskovými organizacemi.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.