Přečtěte si: Ředitel základní školy má obavy 
z bezbřehé inkluze a integrace

sobota 31. října 2015 ·

Do senátu míří školský zákon, který parlament projednal v polovině února. Pokud vše bude mít hladký průběh, začne platit letos v červenci. Obsahuje šestnáct významných změn. Mimo jiné hovoří o integraci žáků ze speciálních do běžných škol. A jak nahlíží na tuto změnu v souvislosti s připravovanou legislativou Jaroslav Nádvorník, ředitel 2. ZŠ Sedlčany na Příbramsku?


Z rozhovoru Marie Břeňové s Jaroslavem Nádvorníkem v Deník.cz (rozhovor je z dubna, ale je stále aktuální) vybíráme:

Máte srovnání s jinými státy Evropy?

Existuje tam podobný systém, jako máme my. Ale pozor, je tam jinak vedený. Tam dítě neprochází prvním, druhým až devátým ročníkem. Je na úrovni ročníku, který zvládá, ale postupuje věkem se svými vrstevníky. To u nás zákon neumožňuje. Kdyby toto umožňoval, tak by zároveň musel dát do třídy ne asistenta, ale druhého učitele a narazíme na otázku peněz. U nás je tedy velkým problémem finanční zabezpečení pracovních sil, ale zároveň nás systém nutí, abychom se nechovali tak profesně jako například v Dánsku nebo v Německu. Tam je ve třídě velmi často další učitel a vedle toho asistent. A maminky, které jsou například na mateřské dovolené nebo nemají zaměstnání, ve třídě fungují zdarma jako pomocnice. Dítě, které nastoupí do školy a látku nezvládá, tak pokračuje do třetí třídy, kde je s dětmi stejného věku, ale neučí se učivo třetí třídy, ale druhé třídy. To znamená, že v páté třídě se může dostat na úrovni třetí třídy. Systém je lepší než náš a navíc je zabezpečen finančně.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.