bEDUin: Ambivalentní role digitálních technologií ve školách: stále nevíme, jak na ně

pondělí 15. června 2015 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 8.6. – 14.6. 2015

Témata týdne: Výrok týdne:

„V žádném případě nedovolím, abychom ukřižovali naše budoucí maturanty za několik let na něčem takovém.“ Budoucí ministryně školství Kateřina Valachová kategoricky odmítá zavedení povinné maturity z matematiky, soustředit se chce na zlepšení její výuky (Aktuálně.cz).

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • Čtyři hlavní úkoly pro novou ministryni školství. Prezident Zeman oznámil termín jmenování Kateřiny Valachové ministryní školství (17. 6.). Premiér Sobotka uvedl jako hlavní důvod její nominace „reálnou znalost politického prostředí“ (E15). Mirek Hřebecký (EDUin) zdůraznil, že vzhledem ke své dřívější působnosti v oblasti lidských práv je nová ministryně nadějí pro české školství, zpochybnil ale její vyjednávací pozici směrem k rozpočtu (ČT). EDUin předestřel čtyři hlavní úkoly, které bude muset nová ministryně řešit: stabilizaci úřadu, rozpočet, inkluze a maturity. Komentář Tomáše Feřteka na stejné téma publikovaly HN. Ve čtvrtek 11. 6. proběhla debata týdeníku Respekt na téma České školství po Chládkovi aneb co čeká novou ministryni školství.

  • Dvojaká pozice digitálních technologií ve školách. Zajímavá zpráva: síť škol PORG žákům od příštího školního roku zakáže používání tabletů a smartphonů během přestávek. Nařízení přichází v době, kdy odcházející ministr školství Marcel Chládek chtěl do škol plošně dodávat tablety jako pomůcku, která zefektivňuje a zrychluje výuku. Nápad vzbudil značně kontroverzní reakce, ať už kvůli dopadům, nebo kvůli zamýšlenému provedení (ČRo). Podle lékařské studie brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny trpí 20 % dětí kvůli nadužívání tabletů a smartphonů zrakovými, psychickými a komunikačními problémy (ČT). Právě údajné zatížení sociálních vztahů vede PORG k výše uvedenému opatření. Situace ilustruje dvojznačnou pozici digitálních technologií ve školách: na jedné straně potřeba zahrnout je do výuky jako přirozený prostředek získávání informací a obohacení výuky, na druhé straně obava z toho, že příliš mnoha času stráveného s digitálními technologiemi působí na děti negativně. O tom, že děti se musí naučit nejprve myslet, a teprve pak mohou efektivně používat digitální technologie, mluví neurolog Martin Jan Stránský v rozhovoru pro EDUin.

  • Občanská angažovanost, výchova a vzdělávání: jak to jde dohromady. Centrum občanského vzdělávání zveřejnilo výsledky obsáhlého průzkumu, zpracovaného ve spolupráci s TNS Aisa, na téma občanské angažovanosti. Průzkum částečně odráží i občanskou aktivitu v oblasti vzdělávání a výchovy. Aktivita českých občanů v kategorii Výuka ve školství patří v porovnání s desítkami jiných k oblasti s nadprůměrnou aktivitou (16,2 % respondentů), srovnatelná např. s aktivitou čisté ovzduší a řeky (15,1 % respondentů). Relativně vysokou četnost vykazuje výchova (12,6 %), právo rodičů rozhodovat je mezi mnoha kategoriemi s nízkou aktivitou (3,8 %). 4. nejčastěji uváděnou kategorií jsou volnočasové aktivity, které se vzděláváním částečně souvisejí (24,2 %). V oblasti vzdělávání je nejčastější formou aktivity konkrétní činnost (organizace, výchova, vedení volnočasových aktivit). Pro oblast výchovy a volného času je charakteristická apolitická aktivita. V této kategorii mírně převažují ženy, z hlediska vzdělání je struktura velmi podobná stavu ve společnosti (nejvíce lidé se SŠ). Pomocná charakteristika zařazuje občansky aktivní lidi do kategorie „komunitní“. K dispozici je kompletní zpráva.
  • Sociální předurčenost úspěchu dětí: skutečně existují rovné šance? Velmi návodně podaný komiks o tom, jak sociální podmínky, včetně možností vzdělávání, determinují úspěch lidského života, se objevil na serveru Idealiste.cz. Finanční těžkosti patří mezi nejčastější průvodní jevy společné pro děti na učilištích, jak vyplývá z průzkumu Navreme Boheme (HN). Právě na učilištích je v porovnání s jinými SŠ největší koncentrace sociálně slabých. Hledání cest, jak dopomoci k úspěchu pro každého žáka, je náplní stejnojmenné iniciativy. Zhlédněte obsah z posledního setkání v DOX. Školy budou mít nově k dispozici manuál pro práci s „hraničními“ dětmi.
Inspirace z (a do) praxe
  • Skills for The Future Award 2015. V soutěži studentských firem zvítězili studenti z VB s projektem SoberDrive, alkohol testeru, který zablokuje auto, pokud u řidiče zjistí alkohol.
  • Veselé třídy. Projekt, který originálním způsobem zlepšuje vzdělávání v Malawi.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
  • Narozeniny EDUin. Všem podporovatelům i oponentům, přijďte slavit! 16. 6. od 17:00, Staroměstské nám. 4, Praha
  • Co bude potřebovat dnešní prvňák jako budoucí uchazeč o práci? Kulatý stůl SKAV a EDUin, 18. 6. od 10:00, ZŠ Vodičkova, Praha
  • Konference SAFE, jaké jsou podmínky pro dobrovolnictví? 18.6. od 14.00 v Evropském domě v Praze – Jungmannova 745/24, Praha 1

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.