Petr Kolman: Dotaz ke stávce

úterý 29. ledna 2008 ·

Musí být učitel během stávky přítomen ve škole? Hledala jsem to v zákoníku práce, ale nic tam o tom není. Mohu být během stávky doma nebo musí aktivně demonstrovat ve škole (či jinde), aby bylo jasné, že skutečně stávkuji?

Odpovídáme:

Právo na stávku je ústavním právem, tedy právem nejvyšší právní síly.

V době konání stávky zaměstnanci – učitelé z povahy věci nekonají práci pro zaměstnavatele (školu), na základě žádného právního předpisu stávkujícím učitelům nevzniká povinnost, aby byli přítomni ve škole. Pokud tedy učitelé obligatorně nejsou na pracovišti zaměstnavatele,  mohou být kdekoliv jinde, ať již doma či demonstrující na náměstích. Z pohledu (nejen) mediální taktiky nutno doporučit spíše druhou možnost…

Nutno ovšem připomenout jednu důležitou věc: za „odstávkovaný“ čas zaměstnanci nenáleží plat!

K vaší poznámce a conto zákoníku práce, máte pravdu, ten toto skutečně neupravuje.

Jak bylo již mnohokráte kritizováno v odborném i populárním tisku, pravidla pro stávku (s výjimkou tzv. stávky ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy) tím nejsou upravena žádným obecně závazným právním předpisem.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.