Nejlepší mladí chemici jsou ze ZŠ Cerekvice ned Loučnou

čtvrtek 2. dubna 2015 ·

V úterý 31. března se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení 8. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo více než tři tisíce žáků devátých tříd z pěti krajů: Pardubického Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Většinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou.


Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR Ladislav Novák, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška a vedoucí vzdělávacího oddělení Pardubického kraje Jiří Hlava. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti uplatnění v praxi.

Jako první byl vyhlášen projekt ESF Chemie je hra, ve kterém zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Ta poutavě zpracovala působení společnosti Glenmark Pharmaceuticals ve Vysokém Mýtě. Na druhém místě skončila pardubická ZŠ Polabiny 3 a třetí příčku obsadila ZŠ Štefánikova Pardubice. Všechny školy získaly poukaz na odběr laboratorního skla od firmy Merkat.

Stejné pořadí se opakovalo i v soutěži o nejlepší školu a nejlepšího učitele. Pomyslnou královnou kantorů se stala Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která si kromě poháru a diplomu odnesla i voucher na relaxační odpoledne pro dva v Lázních Bohdaneč. Stříbro a kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice získal Petr Císař ze ZŠ Polabiny 3 a bronz vybojovala Miroslava Černohorská ze ZŠ Štefánikova. Ta se může těšit na večeři pro dva v restauraci St. Patrick v Pardubicích.

Ani soutěž o nejlepší projekt na téma Chemie a její slavní a významní nepřinesla změnu na první příčce. Nejzdařilejší projekt s názvem Marie Currie-Sklodowska - Einstein mezi ženami vytvořili opět žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Jejich prezentace obsahovala mimořádně zdařilé ztvárnění osudu a díla slavné vědkyně. „Snažili jsme se ukázat, v jak složité osobní i společenské situaci se Sklodowska nacházela, a přesto dokázala vytvořit své dílo. Je to příběh o síle a odhodlání ženského ducha,“ uvedla Dagmar Víšková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner a další ceny od partnerů soutěže. Druhé místo obsadila ZŠ Habrmanova z Hradce Králové a odnesla si sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Třetí skončila ZŠ Studánka Pardubice, která získala poukaz na odběr laboratorního skla od firmy Merkat.

Hlavní soutěžní kategorií byla tradičně Soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se stal Adam Anthony Needle ze ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí. „Tak trochu jsem své vítězství očekával, věřil jsem si. Chemie mě totiž moc baví a chtěl bych se jí věnovat i do budoucna,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal Apple iPad Mini 32 GB. Na druhém místě se umístila Lenka Storoženková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a odnesla si herní konsoli Microsoft Xbox. Třetí místo obsadila Lenka Bauerová ze stejné školy, která získala dotykový mobilní telefon Samsung.

Pro prvních šest jednotlivců ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 11. června 2015 v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V rámci slavnostního předávání cen došlo také na ocenění zakladatelů soutěže. Ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček předal čestná uznání za mimořádné zásluhy Miroslavě Katzerové, Danielu Rubešovi, Jaroslavě Doležalové a společnosti Synthesia, kteří společnými silami v roce 2007 přivedli Mladého chemika na svět.

Po slavnostním předání cen následoval projekt ESF Večer s chemií. Své umění předvedlo Pohybové studio Hroch, jako hlavní host vystoupil kouzelník a performer Richard Nedvěd. V předsálí probíhaly ukázky chemických pokusů žáků SPŠCH, navštívit bylo možné také kosmetický salon, kde se odvážní hosté nechávali zkrášlit vizážisty pardubické průmyslovky. Příjemnou atmosféru dotvářel profesionální DJ. „Letošní ročník soutěže probíhal v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání, kterou vyhlásil Svaz průmyslu a dopravy ČR. Cílem tohoto projektu je popularizace technických oborů napříč celou společností. Z tohoto pohledu je účast více než 3 000 soutěžících velkým úspěchem, za kterým stojí dobře odvedená práce mnoha lidí. Dnešní odpoledne jsme proto pojali jako poděkování nejen žákům a učitelům, ale i partnerům a organizátorům soutěže, díky jejichž úsilí se Mladý chemik stává rok od roku věhlasnější událostí,“ uzavřel Jan Ptáček.

Více informací na www.mladychemik.cz.
0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.