Žáci 20 pražských škol zkoumají životní prostředí ve svém okolí

sobota 7. března 2015 ·

Stav ovzduší, vody a zeleně ve velmi problematických lokalitách v blízkosti základních škol zkoumají ve školním roce 2014/2015 žáci druhého stupně ve vybraných 20 pražských základních školách. Činí tak v rámci projektu „Mikroklima okolí školy“, který připravila 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s. a který v Praze probíhá již druhým rokem a navazuje na dřívější úspěšný projekt Město do kapsy.


Žáci nejprve vytipují jednu či více lokalit kritických z hlediska životního prostředí. Činí tak ve spolupráci s úřady městských částí, ziskovými i neziskovými organizacemi a dotazníkovým průzkumem u veřejnosti (vybrány byly např.: úsek Spořilovské spojky, křižovatka Kajetánka, ulice Roztylská, Argentinská, Vinohradská a další). Poté žáci sobě blízkými postupy, založenými na pozorování a experimentech, při kterých pracují s výzkumnými pomůckami a přístroji, zkoumají v průběhu celého školního roku tyto lokality z různých hledisek (kvalita ovzduší, přítomnost, funkce a kvalita vody a zeleně). Práce v terénu je doplněna o teoretickou práci ve třídách, diskuse i hry k tématům. Aktivity by měly vést k návrhům řešení vedoucích ke zlepšení lokalit. Výsledky se pak přes prezentaci v médiích, stránky škol, úřadů MČ a především webové stránky projektu www.mestodokapsy.cz/mikroklima-okoli-skoly dostávají k široké veřejnosti.

„Chci rozvíjet zodpovědný přístup k prostředí, ve kterém žáci žijí“, říká k důvodům zapojení do projektu paní učitelka ing. Vladislava Sládečková ze ZŠ Satalice. „Stran znalostí žáků očekávám, že jim projekt pomůže dát si do souvislosti základní pojmy a ohledně přínosů pro pedagogickou činnost na naší škole věřím, že i moji kolegové získají větší zájem o EVVO a budeme v této oblasti na škole více spolupracovat“, dodává.

Projekt připravila 01/71 ZO ČSOP Koniklec, o. s., finančně jej podporují Hlavní město Praha a Ministerstvo životního prostředí. Díky podpoře získávají všechny školy zdarma pomoc ve formě veškerých metodických a informačních materiálů, potřebných pomůcek, pracovních listů a také asistencí lektorů 01/71 ZO ČSOP Koniklec.

Průběžně můžete práci dětí a jejich fotografie sledovat na webových stránkách projektu www.mestodokapsy.cz/mikroklima-okoli-skoly. Můžete zde sami okomentovat výsledky, zapojit se do diskusního fóra nebo také přispět na facebookové stránky ZO ČSOP Koniklec.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.