Veronika Hnojská: Herní výukový systém GlassLab

pondělí 19. ledna 2015 ·

Informace o zajímavém americkém portálu, který nabízí volně dostupný systém umožňující učitelům aplikovat výukové hry a analyzovat výsledky jednotlivých žáků.

Objevuje se stále více her, jejichž primárním cílem je hráče něco naučit. Anglicky se jim říká serious games, to znamená, že zábava je u nich až na druhém místě. I počítačová hra, která má didaktický podtext, je pro děti velkým lákadlem. Kolikrát ani samy netuší, že se ve skutečnosti vzdělávají. Existuje jeden docela zajímavý americký portál, který s podporou Gates FoundationMacArthur Foundation komplexně realizuje nasazení tohoto typu her do výuky. Nazývá se GlassLab.

Tento portál organizuje výukovou činnost prostřednictvím her a slouží žákům, učitelům i rodičům. Pozoruhodná a zatím zcela ojedinělá je skutečnost, že již disponuje funkcí zvanou „analýza výukových výsledků“. To znamená, že nabízí učiteli možnost okamžitě zjistit, co se žák během výukové činnosti, která má formu hry, naučil. Učitel si zde vytvoří třídu, jejímž prostřednictvím se žáci k výukovým hrám dostávají. Má ihned zpětnou vazbu o tom, co žák hrál a s jakými úspěchy se během hry setkal. Zpětnou vazbu ale dostává i žák, který má též komplexní přehled o všech svých výsledcích.

K vytvoření účtu stačí pouze emailová adresa. Poté si můžete vygenerovat kód třídy a přidávat do ní své žáky. Žáci si musí zapamatovat jméno a heslo pro přihlášení. To jim umožní hrát hry, které si vy jako učitel (správce) zavedete do své třídy. Všechny, kromě SimCity, jež se instaluje, jsou online. Hry jsou zdarma a velmi rychlé.

Nabídka her GlassLabNázev
Věková kategorie
Popis hry Platforma
SimCity EDU
„Vaše město, vaše pravidla“
10 - 15 let
 • ovládání a výstavba měst
 • různé role
 • komunikace, porovnání
 • schopnost konkurence
 • rozhodování a řešení následků
 • dopady reálného světa (nezaměstnanost, ekologie, průmysl, životní prostředí)
 • reálné nabídky a poptávky
 • tvořivost
 • spolupráce
PC a Mac
Argument Wars
„Válka argumentů“
10 – 15 let
 • reálné případy nejvyšších soudů
 • přesvědčovací schopnosti
 • argumenty a obhajoba
 • různé role hráče
 • podpora anglického jazyka
 • podpora společenskovědních oborů
 • mezioborová provázanost
Flash/ Prohlížeč
Mars Generation One:
Argubot Academy EDU
10 – 13 let
 • dobrodružství
 • nová planeta
 • propracovaný příběh
 • rozvoj přesvědčovacích schopností
 • logické myšlení
 • vůdčí schopnosti
 • dovednost činit velká rozhodnutí
 • důraz na argumenty
 • bojový systém proti nepřátelům
 • kulturní, technologické a občanské problémy
iOS, iPad

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.