Architektura má cestu do škol otevřenou

pátek 23. ledna 2015 ·

Vláda v polovině ledna schválila Politiku architektury a kultury České republiky. Jedním z cílů, které strategický dokument definuje, je podporovat a rozvíjet výchovu a vzdělávání v oblasti architektury, urbanismu, územního plánování, krajinářské architektury, stavební kultury a kvality prostředí na všech stupních škol. K přípravě pomohla 
i Nadace Proměny.


Politika architektury je nelegislativní strategický dokument s celostátní působností. Naplnění cíle začlenit architekturu do všech stupňů vzdělávání by mělo být v působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi. Dokument prošel několika koly konzultací, své připomínky vyjádřila i veřejnost a také Nadace Proměny. Strategie má přispět 
ke zlepšení života lidí zvyšováním kvality prostředí, v němž žijí, a věnuje se celkem třem oblastem: krajina a sídla; stavby; vzdělávání, osvěta a výzkum. Právě ke třetí oblasti významně přispěly organizace, jež v loňském roce spojila společná iniciativa, organizace mezioborového setkání v Plzni 
a vydání Memoranda Architektura ve vzdělávání, které bylo v rámci příprav politiky využito.

„Máme velkou radost, že se úsilí všech zapojených zúročilo. Přijetím politiky architektury se Česká republika vydává na cestu ke společnosti, která si uvědomuje význam kvality vystavěného prostředí, chce o něj pečovat a dále jej rozvíjet. Strategie naznačuje směr, podstatná nyní bude vzájemná spolupráce napříč obory a zavedení konkrétních opatření do praxe,“ říká Jolana Říhová z Nadace Proměny, která na přípravě uvedených dokumentů spolupracovala. „V nadaci věříme, že kvalitní prostředí, ve kterém se lidem dobře žije, zpětně kultivuje a rozvíjí celou společnost. Jako zcela zásadní proto vnímáme začlenění architektury do všeobecného vzdělávání, jemuž se sami snažíme pomáhat. Už u těch nejmenších dětí musíme podporovat přirozený zájem o prostor, který je obklopuje. Rozvíjet jejich představivost, estetické a prostorové vnímání i chápání toho, jak funguje jejich město.“

Podpoře vzdělávání a všeobecné osvětě se Nadace Proměny věnuje dlouhodobě. V rámci projektů zapojuje veřejnost do plánování i realizace proměn městských parků a školních zahrad. Pro školy 
a organizace pracující s dětmi navíc připravila nabídku tvůrčích dílen, které dokážou architekturu 
a poznávání našeho životního prostoru zprostředkovat i těm nejmenším. Pořádá také vzdělávací akce pro dospělé, aktuálně 12. února konferenci o veřejném prostoru. Nadace dále provozuje tematický Portál Proměn.cz, jehož cílem je pomáhat zástupcům místních samospráv, školám, občanským iniciativám i široké veřejnosti rozvíjet prostředí jejich města.

Úplné znění Politiky architektury a stavební kultury ČR i Memoranda Architektura ve vzdělávání jsou ke stažení na www.nadace-promeny.cz.

www.nadace-promeny.cz
www.portalpromen.cz

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.