Miloslav Khas: Hudba na dotyk II. - Zpíváme koledy s GarageBandem

pondělí 29. prosince 2014 ·

V minulém, prvním dílu, jsme si popsali hlavní funkce aplikace GarageBand. Článek končil malou ochutnávkou a slibem případného příště... A protože jsou Vánoce, výběr písně, kterou si dnes ukážeme, je naprosto zřejmý. Ukážeme si, jak jednoduše lze připravit doprovod české koledy. Ze všech možných i nemožných vánočních písní jsem vybral pro mě nejvánočnější, píseň Štědrý večer nastal.


Příprava

Jsem si ale naprosto jistý, že vytvořit doprovod bude schopen naprosto každý, kdo správně nastaví takt, tóninu a má alespoň minimální hudební cítění.

Co připravit nejdříve

Úplně prvním krokem je samozřejmě spuštění aplikace GarageBand. Z nabízeným nástrojů vybereme kytaru (Smart Guitar) a upřesníme nastavení. Píseň Štědrý večer nastal by sice měla být v taktu 2/4, ten nám ale GarageBand nenabízí. Nabízí pouze 4/4, 3/4 a 6/8, jak jsme si ostatně ukázali v prvém dílu. Pro naši potřebu si ale s 4/4 taktem vystačíme. Dále nastavíme tóninu C Dur a tempo 110, viz obrázek níže.

Nastavení tempa, tóniny a rytmu
V naší ukázce postupně použijeme tři kytary (1 × doprovod, 2 × melodie), basu a bicí. Z akordů pak C, G , a moll a d moll. Zkontrolujte si tedy, zda tyto akordy máte k dispozici. Nastavte si nyní vše dle obrázku níže.

  1. Umístěte jezdce na začátek
  2. Zapněte si případně metronom. Ten zde ale nebude příliš potřeba
  3. Tlačítko přepněte na Chords (akordy)
  4. Autoplay na stupeň 1
  5. Zkontrolujte si, zda máte k dispozici akordy, které chcete použít (C, G , a moll a d moll)
  6. Jako první si nahrajeme doprovod akustickou kytaru


Doporučení 1: Nastavte si počet taktů na "Automaticky". Vyhnete se tak možnému přepisování taktů. Standardně jich je totiž nastaveno pouze 8.

Nastavení počtu taktů
Doporučení 2: Nastavte si "Kvantizace" na osminové noty (1/8). Pokud při hře uděláte menší rytmickou chybku, nástroj Kvantizace to za vás většinou dorovná.

Nastavení nástroje Kvantizace
Doporučení 3: Nezapomeňte nahrávat každý nástroj do nové stopy (návod jako to udělat je ve videotutoriálu).

Doporučení 4: Pokud snímáte obrazovku například pro videonávody, vypněte si WiFi, popřípadě komunikační programy a programy, které zobrazují zprávy. 

Doporučení 5: Pokud vytváříte tutoriál, eliminujte ve své blízkosti jakékoli zdroje zvuku (v mém případě zapnutý počítač s hlučným chladičem).

Doporučení 6: Pokud vytváříte videotutoriál, eliminujte jakékoli odrazy na displeji (v mém případě počítač postavený za iPadem).

Notový materiál

Partitura - notový zápis všech nástrojů (formát PDF)Předehra


1. hlas


2. hlas


Basová linka v houslovém klíči


Basová linka v basovém klíči

Videotutoriál

Přemýšlel jsem, jakou variantu popisu zvolit, aby vše bylo co nejsrozumitelnější. Nakonec padla moje volba na videonávod. Budu velmi rád, pokud mně napíšete do komentáře, zda jste podle tohoto návodu byli schopni koledu vytvořit a zároveň budu velmi rád, pokud mně napíšete co vám naopak chybělo a jak byste si to představovali.
Převzato s laskavým souhlasem autora z jeho blogu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.