Katedra sociologie FF UK publikovala českou zprávu Světového projektu o Internetu za rok 2014

pátek 19. prosince 2014 ·

Výzkumný tým Katedry sociologie FF UK zveřejnil první výsledky mezinárodního výzkumu o užívání Internetu World Internet Project. Z nich vyplývá, že Internet se v české populaci za posledních osm let výrazně rozšířil. Čechů používajících Internet je dnes 79 %, což je téměř o čtvrtinu více než v roce 2008. Tráví na něm také výrazně více svého času, oproti roku 2005 téměř dvojnásobek. Ve věkové skupině 15–29 let dnes činí počet hodin strávených na Internetu za týden průměrně 30 hodin.


Podle nejnovějších výsledků mezinárodního srovnávacího výzkumu o Internetu za Českou republiku je v české populaci starší patnácti let téměř osmdesát procent uživatelů Internetu. Mezi mladými do 30 let, ekonomicky aktivními a vysokoškolsky vzdělanými užívají Internet již téměř všichni.

Pozice Internetu jako zdroje informací v české populaci sílí. Mezi uživateli je Internet nejdůležitějším zdrojem zpráv pro tři čtvrtiny z nich. Dokládá to i fakt, že více než polovina z nich sleduje internetové zpravodajství alespoň jednou za den. Výzkum také ukazuje, že čeští uživatelé informacím na Internetu věří, čtyři z pěti uživatelů důvěřují většině informací dostupných on-line. I nadále však platí, že televize zůstává v české populaci nejdůležitějším zdrojem zpráv i zábavy.

V rozmachu jsou i sociální sítě a komunikace on-line. Dvě třetiny českých uživatelů Internetu pravidelně navštěvuje sociální sítě, čtvrtina alespoň jednou denně něco okomentuje. Mladí uživatelé navíc poměrně často on-line komunikaci s jinými lidmi preferují před face-to-face komunikací. Mladí také častěji uvádějí, že Internet je nepostradatelný pro jejich sociální život, a že by bez něj ztratili mnoho kontaktů.

Z výzkumu dále vyplývá, že ne všichni Češi používající Internet jsou schopni nastavit základní zabezpečení počítače proti krádeži informací a nastavit připojení počítače k Internetu. Více než 90 % českých uživatelů Internetu však má někoho, kdo jim s těmito úkoly může pomoci. Bezpečnost na Internetu je přitom důležitým tématem a její narušení je známou situací pro asi pětinu uživatelů Internetu v ČR. Tato narušení však nejsou vnímána jako závažný problém. Třetina českých uživatelů uvádí, že jejich počítač byl v posledním roce zasažen virem, deset procent uživatelů se setkalo s phishingem (tj. podvodnou snahou získat citlivé osobní nebo bankovní údaje).

Výzkum World Internet Project proběhl v České republice na jaře 2014 (květen–červen) za finanční podpory Grantové agentury ČR. Vzorek tvořil reprezentativní část české populace. Podrobnosti k průběhu výzkumu a jeho hlavní zjištění najdete podrobně v oficiální zprávě.

Víte, že…?

  • Čtyři z pěti Čechů používají Internet?
  • Dvě třetiny neuživatelů Internetu mají někoho, kdo za ně může on-line něco vyřídit?
  • Nový e-mail zachytí tři čtvrtiny českých uživatelů ještě ten samý den?
  • E-banking používají dva ze tří uživatelů Internetu v ČR? On-line zpravodajství si denně čte každý druhý český uživatel Internetu?
  • Čtvrtina uživatelů si na Internetu ověřuje tvrzení politiků?

Zdroj: FF UK

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.