Projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ se osvědčil a pokračuje v pomoci lidem znevýhodněným na trhu práce

pondělí 3. listopadu 2014 ·

Inovativní projekt Fondu dalšího vzdělávání „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“ poskytl občanům České republiky jedinečnou příležitost rozšířit si své teoretické znalosti ve svém oboru na praktické stáži a zvýšit si tak konkurenceschopnost na trhu práce. Během dvou let proběhlo celkem 6244 stáží, přičemž 20 procent stážistů získalo u poskytovatele po stáži řádné zaměstnání a dalším 20 procentům stážistů bylo nabídnuto další pracovní uplatnění například jako OSVČ. Vzhledem k úspěšnosti projektu probíhá již od srpna nové pokračování „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2“, který přináší několik změn.

Hlavním cílem projektu bylo vytvořit systém poskytování stáží pro ČR a ověřit ho v praxi. „Po více než dvou letech fungování můžeme říci, že projekt své cíle nejen splnil, ale dokonce předčil. Vznikl Národní katalog stáží, který obsahuje databázi poskytovatelů i nabízených pozic. Původní plán uskutečnit 5 000 stáží jsme překročili o více než tisícovku a ohlasy stážistů i firem jsou velmi pozitivní,“ uvádí RNDr. Miroslav Procházka CSc., pověřen řízením FDV.

V rámci projektu se čerství absolventi, lidé na a po rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní a další znevýhodnění na trhu práce mohli hlásit na až půlroční stáže. „Ze závěrečné evaluace vyplývá, že hlavní motivací pro stážisty byla příležitost naučit se novým dovednostem a získat praxi. Pro firmy šlo pak především o šanci vyzkoušet si nové potencionální pracovníky prostřednictvím stáže, na kterou získaly i finanční podporu,“ dodává Ing. Zdeněk Vršník, odborný garant projektu, s tím, že se zapojily převážně menší a střední firmy.

Z krátkodobého hlediska spatřují zástupci Úřadu práce hlavní přínos projektu zejména pro čerstvé absolventy, kterým tak bylo umožněno získat tolik potřebnou praxi. Dvě třetiny absolventů uvádějí, že jim stáž pomohla k dosažení nového zaměstnání. Dlouhodobě nezaměstnaným pak projekt pomohl obnovit pracovní návyky a nezřídka i ztracené sebevědomí. Největší zájem byl o obory management a ekonomika, administrativa, personalistika a správa. Naopak ve stavebnictví, strojírenství a IT bylo pro firmy najít vhodné stážisty obtížnější.

Největší zájem o stáže je mezi mladými, avšak nezaměstnaností výrazně ohrožená skupina 50+ se hlásila mnohem méně. Nový navazující projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí 2“, který odstartoval v srpnu 2014, a do kterého se už zájemci o stáž i poskytovatelé mohou na www.stazevefirmach.cz registrovat, se proto zaměřuje na oblasti, které potřebují dle výsledků prvního projektu podpořit. „Novinkou bude také povinné školení mentorů, tedy zkušených pracovníků, kteří stážisty provázejí při jejich působení ve firmě. Zaměříme se také na pedagogy odborných předmětů středních škol, kteří budou moci absolvovat praktickou stáž a touto cestou zůstat v kontaktu s trendy ve svém oboru. Projekt potrvá do června 2015 a my věříme, že opět pomůže mnoha lidem,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Vršník.

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí v číslech

Trvání: červen 2012 – říjen 2014

Realizátor: Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí

Proběhlo 6 244 stáží u téměř 3 200 firem

Do projektu se zaregistrovalo 9 860 poskytovatelů a 35 960 uchazečů
O projektu:

Projekt Stáže ve firmách – vzdělávání praxí byl realizován od června 2012 do října 2014 a je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR. Aktuálně uběhly téměř dva roky od spuštění informačního systému ASAP (přes který probíhá registrace do projektu) a více než rok a půl od zahájení prvních stáží. Výstupem projektu je Národní katalog stáží a databáze poskytovatelů stáží. Cíle projektu, tedy uskutečnění 5000 stáží, bylo dosaženo již v lednu 2014. Díky úspoře v rozpočtu proběhlo přes 6000 stáží.

Průběh stáže:

Podmínky stáže byly koncipovány tak, že stážisté nemají nárok na mzdu (stáž je jejich vzděláváním), avšak nepřichází o státní příspěvky, jež by jim příslušely, i pokud by se stáže v rámci projektu neúčastnili. Stážistům je hrazeno stravné a za určitých podmínek i cestovné a ubytování. Firmám jsou za stážistu uhrazeny fixní náklady na stáž (definované šablonou stáže). Pro stážistu je pak nepochybně velkou výhodou také to, že je mu vždy přidělen mentor, který dohlíží na plnění zadaných úkolů a zajišťuje odbornou konzultaci. Stáž mohou absolvovat i osoby zdravotně znevýhodněné a zdravotně postižené, registrace do systému je přitom pro všechny zájemce bezplatná a nezávazná. Po absolvování stáže získá stážista kromě nových dovedností také doklad o absolvované stáži - certifikát Europass.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.