Jiří Blažek: ASIDE blog aneb aby škola nebránila učení

pondělí 24. listopadu 2014 ·

Zpráva o zajímavém blogu na podporu inovativních výukových metod provozovaném dvěma špičkovými americkými učiteli.

ASIDE blog je hřištěm a platformou dvojice učitelských celebrit, které jeho prostřednictvím vytvářejí studnici informací a materiálů pro učitele, žáky i odbornou veřejnost. Blog se zaměřuje hlavně na přínos infografiky a vizuálních pomůcek pro vzdělávání. Názorně ukazuje, proč jsou vizualizované informace účinnější než čistě textové (Vizualizace dat jako výukový prostředek budoucnosti). K tomu blog poskytuje nepřeberné množství nápadů a materiálů. ASIDE blog také evangelizuje „hnutí netřída“, které říká, že učitel už není zdrojem informací, ale že je průvodcem žáka na cestě objevování a přípravy na život ve světě, o kterém dnes nikdo neví, jaký bude. Žák se díky své schopnosti ovládat a využívat moderní technologie učí celý den a v rámci volnočasové hry se může naučit víc než v „tradiční“ školní třídě.

1. ASIDE blog – loď inovátorů vzdělávání

Zkratka ASIDE znamená Americká společnost pro inovativní postupy ve vzdělávání (American Society for Innovation Design in Education). Blog píše dvojice učitelů, publicistů a propagátorů nových postupů v učení a myšlení, kterou tvoří Mercer Hall a Patricia A. Russac. Tito průkopníci tvrdí, že se technologie stávají nedílnou součástí třídy 21. století a nástrojem moderního učitele (Integrace technologií podle modelu TPCK). Základní pilíře dobrých vzdělávacích postupů tvoří schopnost vstřebávat dostupné informace a komunikace jejich významu žákům a studentům.


Autoři ASIDE nám připomínají, že schopnost myslet jako návrhář/designér výukového procesu může proměnit způsob, jakým se žáci učí. Smyslem ASIDE blogu je dle slov tvůrců: „sdílet zdroje a myšlenky s občany, studenty, žáky a učiteli.“ Pojďme se podívat, jak se jim to daří.

2. Kdo za tím stojí

Mercer Hall učil více než 14 let na střední škole v New Yorku. Čtyřikrát získal ocenění Učitel roku a celou řadu dalších ocenění. Jeho hlavními předměty jsou americké dějiny, literatura, mediální gramotnost a finanční gramotnost. Má ale zkušenosti také jako business konzultant, z marketingu a vydavatelství.

Patricia A. Russac učila více než 14 let na základní škole v New Yorku. Je TED Edukátorkou a má titul Učitel budoucnosti od Národní asociace nezávislých škol. Její vášeň pro informační, technologickou a mediální gramotnost se projevuje neúnavnou aktualizací výukových programů v těchto předmětech. Do své práce vkládá i zkušenosti ze své aktivní umělecké dráhy a jako historička umění.

Oba, Mercer i Patricia pořádají workshopy pro učitele a přednášejí o tom, jak učit informační gramotnost na celoamerické úrovni. Společně více než deset let tvoří kolaborativní učební plány, projekty a semináře pro dospělé.

3. Kognitivistická nirvána

ASIDE tým je živým příkladem toho, jak uvést do praxe rčení, že „jeden obrázek je výmluvnější, než tisíc slov“. Na blogu najdete erudované, informativní a vysvětlující články k aktuálním tématům. Autoři sami nic podrobně nevysvětlují, nechávají to na vložených infografikách nebo krátkých videích, ze kterých pochopíte vše potřebné. Samotný článek je potom často jakoby „metavysvětlující“, tj. zabývá se tím, proč různé způsoby prezentace dat formou infografiky usnadňují porozumění více než jiné. Jindy jsou obrázky a plakáty natolik výmluvné, že text pouze vytváří kontext a zajistí, že i neameričan chápe, o co v daném tématu jde. To je důležité, protože část témat vyžaduje znalost amerických reálií, principy jsou ale aplikovatelné globálně.

Srovnání srozumitelnosti infografiky a psaného textu (zdroj: ASIDE, 2014 - Seeing Is Believing: Visual vs. Linear Content)

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.