Karolina Lišková: EdSurge EdTech Index

čtvrtek 9. října 2014 ·

Informace o zajímavé americké službě spojující školství se soukromým sektorem, která přináší kromě jiného též přehled volně dostupných produktů využitelných ve výuce, z nichž některé zajímavé vybíráme a popisujeme.

Co je EdSurge?

U zrodu informačního portálu EdSurge stáli v roce 2011 čtyři kalifornští odborníci na vzdělávací technologie – Betsy Corcoran, Matt Bowman, Nick Punt a Agustin Vilaseca. Jejich cílem bylo vytvořit a propojit komunitu EdTech podnikatelů a pedagogů. V rámci portálu se snaží sdílet informace o tom, co by nové technologie mohly, nebo nemohly udělat na podporu vzdělávání. Zprostředkovávají nejnovější zprávy o novinkách a trendech v EdTech průmyslu, aby pomohli:
  • podnikatelům, kteří vytvářejí a budují nové produkty a podniky;
  • pedagogům, kteří tyto produkty používají;
  • investorům a dalším, kdo podporují firmy a školy.
Nejdůležitější pro vývojáře je komunikace s uživateli. Proto EdSurge pořádá EdTech summits, což jsou dvoudenní konference v různých městech USA, kde se pedagogové a podnikatelé setkávají a vyměňují si své názory a poznatky o tom, jak vytvořit a zdokonalit nástroje na podporu vzdělávání. EdSurge se tak snaží přispět k tomu, aby se výukové aktivity organizované školou přiblížily k něčemu, co můžeme dělat kdykoliv a kdekoliv.

Kromě aktuálních zpráv přináší EdSurge mnoho dalších důležitých informací pro výuku, zveřejňuje volná pracovní místa a oznamuje různé události. Asi nejzajímavějším výstupem je databáze EdTech produktů (EdSurge EdTech Index), která obsahuje též informace o tom, jak je využívat a jak s nimi pracovat.

Součástí tohoto přehledu je specializovaný výběr produktů, které jsou učitelům k dispozici zdarma (Price Free). Mezi nimi se určitě najdou takové, které by mohly být využity i v našich podmínkách. Vybrala jsem ty, které mě nejvíce zaujaly nebo se kterými mám vlastní zkušenost a přiblížím vám je.

Clasroom salon

Clasroom salon je produkt vyvinutý na Carnegie Mellon University, financovaný z NSF a nadací Gatesových. Je to nový druh nástroje zavádějící do systémů řízení výuky (LMS) prvky sociálních sítí. Je postavený na obsahově orientovaných poznámkách. Může být používán samostatně nebo v kombinaci s jiným LMS.

V každém kurzu jsou uloženy různé dokumenty a videa, která sdílíte se svými studenty. Ti pomocí nástrojů na úpravu poznámek mohou označovat, zvýrazňovat a komentovat věty, odstavce i jednotlivá slova, která je zaujala nebo jim nerozumí. Studenti si vzájemně vyměňují názory a snaží se vzájemně si pomoci, aby pochopili obsah textu nebo videa. Vy jako učitelé můžete sledovat a zjistit, jak přemýšlí, co je zajímá a kde mají problémy, a toho pak následně využít, například dodatečným vysvětlením v dalších hodinách.


Scratch

Programovací jazyk Scratch je určený hlavně začátečníkům a dětem. Lze pomocí něj vytvářet např. jednoduché počítačové hry a animace, a tak se učit základům programování. Programy podobné Scratchi: Alice, Baltík, Magic forest.

Chcete-li vědět více, navštivte „Programování ve Scratchi“, obsahuje zajímavé projekty nebo články o „Využití programu Scratch“ a „Scratch ve výuce“.

Moodle

Kdo se zajímá o problematiku eLearningu, určitě už Moodle zná. LMS systém, který je v oblasti školního i podnikového vzdělávání na prvním místě. Pokud vás právě Moodle zaujal, zde je zajímavý článek “Moodle a jeho využití při výuce“, popřípadě odkaz na oficiální dokumentaci Moodle Docs.

EdWeb

Vytvořte si svou vlastní osobní vzdělávací síť nebo se připojte k jiné a online spolupracujte. Hledejte nové způsoby, jak obohatit a zlepšit své profesní dovednosti. V dnešní době jsou PLN (Personal Learning Network) nedílnou součástí života každého učitele, který se chce dále rozvíjet. Na EdWeb se můžete účastnit pravidelných webinářů a komunikovat s profesionály v konkrétním vzdělávacím oboru. Diskutuje se tu například nad způsoby, jak implementovat nové technologie do škol. Najdete zde spoustu nových informací, osvědčených postupů a inovativních nápadů.

Teaching channel

Na webuTeaching channel můžete vidět nejlepší učitele v USA při práci. Obsahuje více než 800 videí, kterými se můžete nechat inspirovat. Učitelé představují své osvědčené postupy, plány lekcí i způsoby, jak řídí třídu. Po zaregistrování jsou tu volně ke stažení veškeré materiály, které prezentující učitelé používají (učební plány i pracovní listy). Je možné si vytvořit vlastní profil, nahrát a sdílet svá videa a komentovat ostatní. Pro mne bylo zajímavé sledovat, jak se učí v jiných státech.

Pearltrees

Pearltrees je zajímavý nástroj dovolující elegantní vizuální shromažďování a sdílení on-line obsahu (vhodný pro učitele-kurátora). Využije ho i ten, kdo má rád vše pěkně uspořádané a na jednom místě. Záložkuje odkazy, obrázky, soubory i poznámky. Ukládá je do takzvaných perel, které můžete dávat do vztahů a stavět si z nich vlastní stromy.

Jestli se při ukládání odkazů spoléháte pouze na záložky vašeho prohlížeče, riskujete jejich ztrátu, a to je škoda. Máte-li jich mnoho, chcete-li je mít uspořádané a včetně samotného obsahu dostupné odkudkoli, nechcete-li být závislí na svém počítači, pak je tento cloudový nástroj vhodný právě pro Vás. Stačí se pouze zaregistrovat nebo se přihlásit pomocí Facebooku, Twitteru případně Googlu.
Oproti ostatním záložkovacím službám tato nabízí možnost budování vztahů a souvislostí mezi jednotlivými perličkami. Tím, že na sebe jednotlivě navazují, dochází k větvení vašeho stromu. Své perly můžete sdílet s přáteli (spolužáky, třídou), dále můžete tvořit týmy nebo komunikovat s ostatními pomocí zpráv, popřípadě sdílet své odkazy přes sociální sítě.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.