Zařaďme architekturu do vzdělávání!

sobota 6. září 2014 ·

Nadace Proměny se připojila k iniciativě, která chce zlepšit začleňování architektury do všech stupňů českého vzdělávacího systému. Memorandum, které už na začátku léta společně vydali zástupci nadace a několika dalších organizací, má podpořit potřebné kroky vedoucí k nápravě. Zlepšovat by se mělo i obecné povědomí veřejnosti o souvislostech mezi kvalitou vystavěného prostředí a kvalitou našeho života.


Memorandum nazvané „Architektura ve vzdělávání“ je výsledkem společné iniciativy organizací Architekti ve škole, Nadace Proměny, o.p.s. Plzeň 2015, ARCHIP a České komory architektů. Dokument shrnuje současné nedostatky zdejšího systému; účastníci iniciativy, včetně Nadace Proměny, zároveň nabízejí svou pomoc při řešení nepříznivé situace.

„Forma, kterou jsou architektura a s ní související témata zprostředkovány v rámci výuky na školách, vůbec neodpovídá významu, jaký mají v našem životě,“ vysvětluje Jolana Říhová z Nadace Proměny. „Je třeba rozšířit povědomí o tom, jak vážné jsou dopady chybějícího vzdělávání a co může zlepšení stavu přinést. Z důvodu nedostatečné osvěty často dochází k rozhodnutím, která negativně a mnohdy nevratně mění naše životní prostředí a působí tak i na společnost: zastavování krajiny, výstavba nekvalitních budov, či špatně řešený veřejný prostor měst. Chceme ukazovat, jak architekturu lidem vstřícnou formou přiblížit jako něco, co se jich bezprostředně dotýká, a jak ji mohou sami ovlivňovat. S touto osvětou je třeba začínat už u malých dětí, v nadaci proto řadu našich aktivit věnujeme právě jim.“

Speciálně na děti v předškolním věku se zaměřuje program nazvaný Zahrada hrou. V rámci všech projektů, jež nadace podporuje, mají děti, studenti základních, středních i vysokých škol ale i širší veřejnost běžně možnost zapojit se do obnovy školních zahrad či veřejného prostoru městských parků a spolupracovat s architekty. Nadace také stále rozvíjí své aktivity v oblasti vzdělávání dětí i dospělých. Neformální seznamování s architekturou je například hlavním cílem tvůrčích dílen, jejichž samostatnou nabídku teď chystá pro školy. Provozuje také tematický portál www.promenyproskoly.cz.

„Chceme, aby se architektura dostala do všech stupňů škol a v celé své komplexnosti. Už děti v mateřských školách by se měly učit estetickému a prostorovému vnímání, dozvídat se, že i drobnými zásahy mohou samy ovlivňovat naše životní prostředí, a učit se tak i občanským dovednostem,“ doplňuje ředitelka nadace Jitka Přerovská.

Memorandum „Architektura ve vzdělávání“ navázalo na dubnové mezioborové setkání k tématu, které se konalo v Plzni v rámci cyklu Otevřeného think tanku architektů (OTTA), pořádaného Českou komorou architektů. Sešli se zde zástupci výše uvedených organizací, dalších oborových sdružení, státní správy i architekti a pedagogové. Společně diskutovali nad postavením architektury ve vzdělávání na českých školách a v obecném povědomí české společnosti. Záznam diskuse i úplné znění memoranda jsou dostupné na stránkách nadace i ostatních iniciátorů.

„Věříme, že vytrvalé úsilí a vzájemná spolupráce zapojených organizací pomohou otevřít cestu pro širší začleňování architektury do vzdělávacího systému, a tím i ke zlepšení postoje veřejnosti k vystavěnému prostředí, které je nedílnou součástí našeho životního prostoru,“ shrnuje na závěr Jolana Říhová.

Bližší informace k dispozici na stránkách www.nadace-promeny.cz.

1 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
6. září 2014 v 19:48  

A příště třeba vyšívání.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.