Čeští studenti se svými vědomostmi opět zazářili

středa 24. září 2014 ·

Po letošním květnovém mimořádném úspěchu studentů v kalifornském Los Angeles na soutěži INTEL ISEF si čeští studenti svůj úspěch zopakovali! Tentokrát na soutěži mladých vědců EUCYS ve Varšavě. Sice to zpočátku vypadalo, že naši mladí badatelé jsou se svými projekty trochu mimo hlavní zájem porotců a účastníků a jen těžko budou konkurovat všem těm pohybujícím se robotům a lesklým obrazovkám. Nakonec všechny tři projekty získaly výborné ocenění.


První hlavní cenu za fyziku získal Luboš Vozdecký z Gymnázia Vyškov a s ní i pozvání Švédské akademie na udělování Nobelovy ceny. Ve své práci se věnoval experimentálnímu studiu různých aspektů valivých pohybů. Popsal deformaci podložky pod valícím se tělesem a vyvrátil některé domněnky ohledně původu valivého odporu.

Nenápadný matematik Emil Skříšovský vybojoval Cenu rektora Varšavské univerzity. Emil je studentem Gymnázia Česká a Olympijských nadějí v Českých Budějovicích. Ve své práci se zaobíral Simsonovou větou a jejími známými i neznámými zobecněními a popsal vztahy mezi jednotlivými prvky trojúhelníku.

Zvláštní Cenu firmy INTEL získal projekt Vojtěcha Bočka s názvem „LORRIS TOOLBOX – Sada nástrojů pro vývoj a řízení robotů“, který zpracoval jako student Střední průmyslové školy a VOŠ technické v Brně. Cílem projektu bylo vytvořit software, který výrazně usnadňuje a zrychluje vývoj, testování a řízení různých elektronických zařízení – zejména robotů.

26. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců) se konal od 19. do 24. září 2014 ve Varšavě. Letošního ročníku se zúčastnilo 119 soutěžících z 39 zemí s 85 projekty. Kromě států Evropské unie se do soutěže zapojili jako hosté studenti z Kanady, Číny, Nového Zélandu, Jižní Koreje a USA.

Českou republiku reprezentovali laureáti 35. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ), která se konala v červnu 2013 v Brně. Vyhlašovatelem SOČ je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, jejím gestorem Národní institut pro další vzdělávání.

Talentcentrum NIDV

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.