Přečtěte si: Jednotné přijímačky: maturitní déjà vu

středa 13. srpna 2014 ·

Ministr slibuje nesplnitelné. Stejně jako u maturit, tak ani u přijímaček není možné (jedním) testem naplnit vše. Od začátku nemáme jasno v tom, co chceme a nedosáhneme vůbec ničeho.

Z článku Filipa Karla v Lidové noviny/Aktuálně.cz vybíráme:

Hlavním problémem je, že stát selhává v přípravě i na dlouho dopředu očekávatelné události. To, jaký počet žáků se bude ucházet o střední školy, je možné poměrně přesně predikovat s 15letým předstihem. Obdobně, byť s kratším předstihem, je to u mateřských i základních škol. Společný jmenovatel všech řešení ze strany MŠMT je chaotičnost, nekoncepčnost a zejména řešení problémů pět minut po dvanácté. Nedostatek míst ve školkách se vyřeší až poté, co vlna dětí bude dávno na základních školách. Co se bude dít s dalšími populačními vlnami, které procházejí a budou procházet naším vzdělávacím systémem? Žádným sebelepším opatřením nelze v systému tak rozsáhlém jako školství změnit situaci z roku na rok. Doufejme, že ministerským řešením problémů českého školství nebude jednou návrh „Jednotné porodní politiky“, která bude mít za cíl sjednotit počet dětí v populačních ročnících.

... co určitě bude

V grafu níže jsou u jednotlivých ročníků narození orientačně označeny události související s nástupem nebo ukončením různých typů vzdělávání. Tedy například letošní maturity se týkají žáků narozených zejména v roce 1995. Střední školy čekají ještě 4 "hubené" roky, než se začne počet jejich žáků zase pomalu zvedat. Vysoké školy čeká těchto hubených let ještě 8 (až začnou nastupovat ročníky 2003-2004). Základní školy se již naplňují a na vstupu bude teď nějakou dobu poměrně přetlak.
0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.