Přečtěte si: Jednotné přijímací zkoušky

pondělí 18. srpna 2014 ·

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy – aneb další úder aktivitě, různosti, svobodě a činorodému životu škol.

Z článku Václava Klause ml. v Novinky.cz vybíráme:

Základní školy musí být všude, rovnoměrně rozprostřené po republice. Velká uniformita je u nich žádoucí, nemohou zanikat. U středních škol to tak silně neplatí. Ty by se měly vyvíjet, profilovat, být aktivní a reagovat třeba na ty často skloňované „potřeby trhu práce“. Měly by být majákem vzdělanosti a kultury ve svém městě či okolí. Právě v různosti, soutěži nápadů, přístupů a metod dřímá síla a potenciální rozvoj.

To, jak (dobře či špatně) si vybírají své studenty, je výlučně jejich věc. Někde se hodně věnují náboru žáků, dělají těžší přijímačky, a když se jim to daří, mají pak snazší učitelský život. Někde berou i slabší žáky, ale jejich síla je třeba v metodice – jejich absolventi pak také umějí a je o ně zájem (na trhu práce či vyšším stupni škol).

V drtivé většině agendy českého školství jde uplatnit právo volby vzdělávaných (žáků, jejich rodičů a studentů) a volby vzdělávacích institucí (škol). Stát nemusí vše dopodrobna regulovat, upravovat a kontrolovat.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.