Přečtěte si: Žákům s věkem klesá motivace. Každý čtvrtý se bojí zeptat učitele

úterý 17. června 2014 ·

Čeští žáci s přibývajícím věkem ztrácí některé znalosti i motivaci se učit. Vyplývá to z výsledků testování zhruba 20 tisíc čtvrťáků, osmáků a studentů středních škol, které provedla Česká školní inspekce. Čtvrtina z nich také v dotazníků přiznala, že se bojí zeptat učitele, když něčemu nerozumí.


Z článku Jana Jiřičky v iDNES.cz vybíráme:

Totožné testy z cizího jazyka měli také žáci 2. ročníků středních odborných škol, kteří dopadli nejhůře. Například v němčině dosáhli slabších výsledků než osmáci. "To je téma, kterému se budeme muset věnovat detailněji," uvedl na pondělní tiskové konferenci ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Podle Chládka testy ukázaly, že velká část žáků na sobě nepracuje. "Nemá to ale být bič na školy, výsledky testů se pro ně využijí jako zpětná vazba. Ukazuje to některé dlouhodobější trendy," řekl Chládek.

4 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
17. června 2014 v 14:08  

Čtvrtina z nich také v dotazníků přiznala, že se bojí zeptat učitele, když něčemu nerozumí.
Každý čtvrtý žák také přiznal, že se ostýchá zeptat učitele, když něčemu nerozumí.


A to se bojí a ostýchají stejní čtvrtí žáci, nebo jiní čtvrtí žáci. To by pak bylo vhodné konstatovat, že nejméně čtvrtina žáků má problém s komunikací. Ono bát se a ostýchat se mohou být dvě různé věci s různými příčinami.
A ptala se inspekce školní česká na příčiny obav či ostychu? Co? Učitel tazatele seřve, zesměšní, spolužáci jej zbijí? Možná žák huhňá nebo šišlá. Nebo vůbec neví na co se má zeptat.
Já tomu nerozumím, praví dítko, aniž by zvedlo oči od disleje, kde právě prošlo pátým lejvlem.
A čemu nerozumíš?
No, tomu.
A čemu, tomu.
No, tomu všemu.
Hele, děláme to už druhý měsíc. Zkus formulovat otázku konkrétněji.
No, co se s tím má dělat, jako.
A s čím se má co dělat.
No, to, s tím...

Ondřej Šteffl řekl(a)...
18. června 2014 v 22:24  

To by pak bylo vhodné konstatovat, že nejméně čtvrtina žáků má problém s komunikací.
Možná ano, ale kdopak je to měl naučit?

Nicka Pytlik řekl(a)...
18. června 2014 v 23:46  

Snad odnaučit, ne? Tedy se bát a se ostýchat.
Pokud jsou už děti zakřiknuté, protože selhala rodina, pak bych doporučil odbornou pomoc psychologa.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
20. června 2014 v 12:08  

To by pak bylo vhodné konstatovat, že nejméně čtvrtina žáků má problém s komunikací. - Možná ano, ale kdopak je to měl naučit?

A naopak: Kdepak se to odnaučili? Možná vysedáváním u WoW?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.