bEDUin: Dobré projekty na podporu učitelů už existují

pondělí 26. května 2014 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 19.- 25.5. 2014

Témata týdne: Úspěch pro každého žáka, kdo radí Chládkovi, vládní výjimka pro „nekvalifikované“, manko v penězích na vědu, jaký je váš názor na Strategii 2020?, na novelu nejsou peníze, jak školy podporují zdraví dětí, film o Romce v Cannes, Fendrych o Chládkovi, jak neuvíznout v sociálních sítích, Babiš přidá učitelům, pro a proti testování ve 4. a 8. třídách, Comenia Script bude levnější, cena pro chlapy, Chládek o maturitách, přijímačkách a svém titulu, klubovna na kolečkách, mistrovské zkoušky na většině oborů, kdo má letos umělecké střevo, peníze pro pražské VŠ.

Výrok týdne:
„Jestliže podporujeme žáky v individuálním učení, musíme také vnímat individualitu učitele a nesnažit se ho nacpat do nějakých, byť dobře myšlených, škatulek. Je třeba poskytnout učitelům autonomii. Zároveň je učitel odpovědný za výsledky svých žáků. Dobrých výsledků však může dosáhnout pouze v atmosféře sociální pohody a důvěry. Odpovědnost za její vytváření mají lídři škol, ředitelé. Otázkou ale je, kdo vytváří prostředí pohody pro ředitele? A tohle je podle mě záležitost systémová. Potřebujeme, aby stát začal učitele i jejich vedení podporovat opravdu systematicky.“ Hana Košťálová v úvodním vystoupení na konferenci Úspěch pro každého žáka.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
 • Vyjádřete se ke Strategii 2020. Ministerstvo poslalo do připomínkového řízení dokument, který určí směr a priority českého vzdělávání. Tisková zpráva EDUin vysvětluje, proč je důležité tuto možnost nepropásnout a nabízí dokument ke stažení. O představení Strategie 2020 informovala ČT24, nekonstruktivně ji komentovala Anna Putnováa> z TOP09.

 • Úspěch pro každého žáka. Podpora učitelů (jejíž význam zdůrazňuje i Strategie 2020) byla tématem konference, která proběhla 15. května v pražském DOXu. Hlavní část programu tvořily prezentace různých způsobů podpory pedagogů, které se v českých školách již úspěšně uskutečňují. Podívejte se na videozáznamy vystoupení a shrnutí prezentací.
 • Inspekce sbírá informace. Česká školní inspekce zahájila výběrová šetření ve 4. a 8. třídách na čtyřech stovkách základních škol. Hlavní inspektor Tomáš Zatloukal vysvětluje v ČT24 důvody šetření. Ondřej Hausenblas z PedF UK a Miroslav Hřebecký z EDUin vyjadřují ve vysílání pochybnosti o přínosu tohoto testování.

 • Výjimky pro učitele směřují do Sněmovny. Vláda schválila novelu, která umožní některým „nekvalifikovaným“ pedagogům dál učit. Ministerstvo chce předejít hrozícímu kolapsu, předseda školského výboru Jiří Zlatuška ale výjimky odmítá. Komplikované případy však výjimky nevyřeší, o možnosti konzultovat řešení s MŠMT informoval EDUin.

 • Jak školy přispívají ke zdraví dětí. Česká školní inspekce podala zprávu o pěstování zdravých životních návyků v českých školách. Hygienici školám doporučili omezit vepřové maso, ministerská vyhláška zakáže sladkosti ve školních automatech. Infografika na portálu denik.cz srovnává tloušťku malých Evropanů a informuje o jídelních návycích českých dětí. Monika Maurerová hovoří o Prague Food Festivalu, který představil příkladné školní jídelny.
Inspirace z (a do) praxe
 • Na Facebooku bezpečně. Vyhnout se nástrahám sociálních sítí vám pomůže 6. díl seriálu Jak na internet.
 • Klubovna, co přijede za dětmi. Pro děti z vyloučených lokalit zajišťuje mimoškolní aktivity klubovna na kolech.
 • Co dobrého dělají chlapi pro chlapce. Projekt Patron, který umožňuje chlapcům z dětských domovů potkávat se s muži z reálného světa, nedávno získal prestižní ocenění SocialMarie za sociální inovace. Přečtěte si rozhovor s Wandou Moser-Heindlovou, zakladatelkou nadace Unruhe, která cenu uděluje.
 • Letošní umělecká střeva. Vítězný projekt Podepište se, prosím! vytvořili studenti gymnázia E. Krásnohorské.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
 • 28.5. Vliv školy na aktivní přístup mladých lidí. (debata, Praha)
 • 29.5. Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (schůze, Praha)
 • 29.5. Exkurze po školních zahradách (Nadace Proměny, Praha, Český Brod, Sluštice)
 • 30.5. CLIL – nové výzvy a trendy (celostátní kulatý stůl, Praha)
 • 2.6. Vyhlášení ceny Gratias Tibi (Praha, Lucerna)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.