Vyhlášení výsledků výtvarné a literární soutěže „Čtěte se slonem Bobem 2014“

pondělí 26. května 2014 ·

27. 5. 2014 proběhne v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského slavnostní vyhlášení vítězů soutěže na podporu čtenářské gramotnosti „Čtěte se slonem Bobem 2014“.


Soutěž „Čtěte se slonem Bobem“ vyhlásilo Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (dále jen NPMK) v únoru tohoto roku za účelem podpory čtenářské gramotnosti. Soutěž probíhala ve dvou sekcích. První, výtvarná sekce, nesla název „Staň se ilustrátorem!“. Úkolem dětí bylo ztvárnit libovolnou výtvarnou technikou obrázek mamuta, slona či slůňat, a to na základě přečtené knížky s touto tematikou. Tato sekce byla ve třech kategoriích určena dětem z MŠ a 1. stupně ZŠ. Úkolem literární sekce bylo napsat povídku, básničku, úvahu či komiks na téma „Zvíře, o kterém bych si rád přečetl“. Tato sekce byla určena pro děti z 6. až 9. tříd ZŠ / 1. až 4. tříd víceletých gymnázií; mohly se zapojit i děti mladší.

Počet zúčastněných výrazně předčil očekávání, do soutěže bylo zasláno 2.631 obrázků a 406 literárních příspěvků, soutěže se zúčastnilo cca 250 škol. Nápaditost a propracovanost zaslaných příspěvků příjemně překvapila i členy odborné poroty. Předsedou výtvarné poroty byl pan Jiří Fixl, předsedkyní literární poroty paní Ivona Březinová. Současně probíhalo také hlasování na webových stránkách slon.npmk.cz, kde byla připravena galerie ze všech soutěžních obrázků. Během hlasování bylo odesláno 3.790 hlasovacích formulářů, kterými bylo přiděleno 13.734 hlasů. Vítězné obrázky z jednotlivých kategorií získaly Cenu veřejnosti.

Velký zájem o zapojení do soutěže projevily také speciální a praktické školy a sociální zařízení. Z jejich ohlasů vyplynulo, že do běžně pořádaných soutěží se - s ohledem na specifické problémy dětí – v podstatě nemohou hlásit. Výtvarná sekce soutěže však děti velmi oslovila a přály by si její konání i v budoucnu.

Vítězům soutěže budou ceny předány na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční dne 27. 5. 2014 ve studovně Pedagogické knihovny J. A. Komenského v Mikulandské 5, Praha 1. Účastníci slavnostního vyhlášení budou mít možnost shlédnout také prezentaci nejzajímavějších obrázků, které děti do soutěže zaslaly. Prezentace výsledků soutěže se stane součástí Muzejní noci, k níž se letos poprvé připojí i Pedagogická knihovna J. A. Komenského. Tato noc bude současně s prezentací služeb knihovny zaměřena právě na podporu čtenářské gramotnosti.

Přehled všech výherců bude po skončení slavnostního vyhlášení zveřejněn na webových stránkách www.npmk.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.