Právo na e-čtení

středa 23. dubna 2014 ·

Dvacátý třetí duben je Mezinárodním dnem knihy a autorských práv. Evropská knihovnická asociace EBLIDA se v této souvislosti obrací na Evropskou unii s výzvou: „Za právo na elektronické čtení“.

Dejte uživatelům knihoven právo na e-čtení – přijměte zákon o půjčování e-knih v knihovnách.

Právě v době, kdy by technický pokrok měl rozšiřovat přístup k bohatství lidského vědění, knihovnám je zabráněno kupovat či půjčovat e-knihy. To podkopává jejich schopnost poskytovat takřka 100 miliónům uživatelů v Evropě volný přístup k lidskému vědění. Nastoluje to rovněž otázky o demokracii, studiu, výzkumu a aktivního zapojení všech občanů ve společnosti znalostí.

Proto 65 tisíc knihoven a jejich 100 milionů uživatelů vyzývají EU, aby přijala jasné autorské právo, jež umožní také v 21. století knihovnám plnit jejich poslání poskytovat všem občanům EU přístup k bohatství lidského vědění, ať již přímo v knihovně, nebo mimo ni, on-line.

Konkrétně chceme:
  • poskytovat našim knihovním uživatelům nejnovější e-knihy stejně, jako to děláme s tištěnými knihami 
  • kupovat e-knihy za spravedlivé ceny a za přiměřených podmínek 
Evropští občané mají právo na e-čtení!

Digitální věk je výzva a příležitost pro dnešní společnost. Na webu jsou k dosažení nové a inovativní způsoby poskytování, tvorby a šíření obsahu, nové způsoby jak vytvářet hodnotu a založit vzdělanou evropskou společnost znalostí, která je nezbytnou podmínkou pro konkurenceschopnost a prosperitu.

Knihovny zaručují volný přístup k obsahu, informacím a kulturním hodnotám pro všechny evropské občany. Avšak v digitálním prostředí současný právní rámec knihovnám brání poskytovat tyto základní služby naší společnosti, zvláště pokud jde o poskytování e-knih.

Evropští občané mají právo na e-čtení! To by mělo platit také v knihovnách. Proto by také knihovny měly mít možnost legálně zpřístupňovat svým uživatelům všechny e-knihy, jež se na trhu nabízejí.

Posláním EBLIDA je společně s jejími početnými členy rozšiřovat povědomí o překážkách, jimž knihovny čelí v digitálním prostředí. Cílem naší kampaně "Právo na e-čtení" je zvyšovat informovanost politiků, knihovníků a široké veřejnosti a tak nám umožnit, abychom společně naplnili náš cíl: zpřístupnit e-knihy knihovnami v celé Evropě.


Co chceme!
  • Chceme poskytovat klientům našich knihoven nejnovější e-knihy jako doposud knihy tištěné! Ale někteří nakladatelé nám v tom brání tím, že odmítají knihovnám poskytnout potřebné licence k zapůjčení e-knih. Průzkumy ukazují, že knihovny nemohou získat 50 % či více bestsellerů e-knih. 
  • Chceme kupovat e-knihy za spravedlivé ceny a za přiměřených podmínek! Ale mnozí nakladatelé prodávají e-knihy za vysoké ceny, nebo vůbec ne. V důsledku toho nejsme schopni poskytovat našim klientům náležité služby. 
  • Chceme, aby autoři obdrželi spravedlivou odměnu za půjčování e-knihy, jako dostávají za knihy tištěné, tím, že se rozšíří právo veřejného půjčování tak, aby zahrnovalo půjčování e-knih veřejnými knihovnami! V současnosti autoři nedostávají za půjčování e-knih knihovnami ve většině členských států žádnou odměnu. 
  • Chceme, aby všichni občané – nejen ti, kteří si to mohou dovolit – mohli využívat volný přístup k e-knihám ve veřejných knihovnách! Podle platného autorského práva mohou nakladatelé odmítnout dodat e-knihy knihovnám. 
  • Proto chceme jasné autorské právo, které umožní knihovnám pokračovat v jejich poslání i ve 21. století tím, že budou všem občanům EU zpřístupňovat bohatství lidských znalostí a tvořivosti, ať již v knihovně, na přenosném zařízení nebo on-line. 
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se k této aktivitě připojuje a v současné době usiluje především o urychlení prací na novele autorského zákona.

1 komentářů:

M.Kalvach řekl(a)...
23. dubna 2014 v 11:57  

Evropští občané mají právo na e-čtení! Evropští občané mají právo na e-testování! Evropští občané mají právo na e-ministry! Zvyšte podporu e-BLIDA, vivat!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.