Stříbrný Bludný balvan v kategorii družstev za rok 2013 získala firma DAP Services, a.s. za iracionální psychodiagnostiku „Barvy života“

pondělí 31. března 2014 ·

V internetových sítích se dá vydělávat všelijak, i prodejem zázračného zboží a zázračných metod. Člověk by řekl, že ty méně solidní obchody budou mít na jedné straně obchodníka bez skrupulí či podvodníka a na straně druhé důvěřivého jedince. Kupodivu, i na té druhé straně se často nacházejí různé instituce a orgány.

Jednou z takových úžasných metod, prezentovaných na internetu, je psychodiagnostická metoda „Barvy života“. Podle autorů dokáže objasňovat průběh a strukturu myšlení, cítění, prožívání i seberealizačního chování, jak u jednotlivců, tak i u skupin.

Firma DAP Services na svých stránkách nabízí celou řadu aplikací své unikátní metody. Aby se zákazník v problematice lépe orientoval, nechybí ani „tisíce děkovných dopisů“. Probírat se jimi je docela nudné a deprimující. Na druhou stranu způsob fungování je odbyt stručně a povrchně, s ne příliš konkrétními odkazy na starší i novější autority, od sumerských a čínských myslitelů přes J. W. Goetha a Maxe Plancka až po Maxe Lüschera a jeho barvový test. Lüscherův barvový test je sice rychlý a pro klienta zajímavý, ale ve srovnávacích výzkumech s běžnými metodami vykazuje nízkou validitu. I přes tvrzení autorů barev života se vnímání barev ukazuje závislé na kulturním i rasovém prostředí a – dovolím si malou spekulaci – v případě žen a dívek i na módních trendech.

Unie psychologických asociací ČR podrobně analyzovala materiály dostupné na internetu i dokumenty poskytnuté speciálně společností DAP Services a vydala kritické stanovisko, ve kterém „metodu v žádném případě nedoporučuje“ (viz Zpravodaj SISYFOS 3/2013, spolu s článkem M. Waltera „Barevný psychobyznys“). Obává se, že „používání této metody v praxi může vést k poškození klientů“. K tomuto stanovisku se kloní i ministerstvo školství.

Z podaných argumentů uveďme:

„Předložené „statistické důkazy“ představují samoúčelná, iracionální tvrzení, zneužívající laické uživatele, kteří je nemohou ověřit; kvalitu metody však nedokládají.“

Výstupy metody jsou natolik obecné, že je nelze jednoznačně přijmout ani vyvrátit, a podléhají Barnumovu efektu.“

Kvůli systematickým chybám může metoda „Barvy života“ vést ke stigmatizaci klientů nebo je může uvést v omyl (např. při vyšetření kolektivu ve třídě nebo při kariérním poradenství). Nerespektuje individualitu člověka a variabilitu jeho potřeb a může diskriminovat znevýhodněné jedince.“

Přes všechna tato i další rizika je metoda dále nabízena a bohužel i využívána. Navíc byl její rozvoj opakovaně podporován z veřejných zdrojů a „testováním“ prošli žáci a studenti řady škol. Tam metodu „Barvy života“ pokládáme za zvlášť nebezpečnou.

Zdroj: Sisyfos.cz

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
31. března 2014 v 10:06  

'testováním' prošli žáci a studenti řady škol

včetně jejich učitelů.
A kdo se vzepřel, byl shledán nežádoucím odpíračem reformních autoevaluačních nástrojů, což se rovná kariérní a nadtarifní smrti.
Neběhá po netu víc takových inovativních prvků moderní pedagogiky pro příští staletí? Včetně návodů na ten už konečně zaručený způsob zkompetentňování?
A co tomu říkají makovci, co na ty barvičky naskočili jako na kouzelné hrnce? Už se alespoň někomu ze zavlečených autoevaluantů omluvili?

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.