Přečtěte si: Zakladatel PORG Ondřej Šteffl: Zapomeňte na známky a tituly

středa 26. března 2014 ·

Pro mnohé je Ondřej Šteffl kacíř. „Nejradši by školu zrušil, dokonce i tu základní,“ říkají o muži, jenž stojí v čele společnosti SCIO a v roce 1990 založil První obnovené reálné gymnázium (PORG). Na každý pád je jednou z nejvlivnějších postav českého vzdělávání a jeho pohled na svět je veskrze liberální.


Z článku Dana Hrubého v Reflex.cz vybíráme:

Ve skutečnosti se zdá, že tu funguje zákon poptávky a nabídky a právě rodiče jsou často těmi, kteří chtějí pro své děti „starou dobrou školu, jež naučí“ …

Ano, rodiče jsou velkým problémem českého školství, lze-li to tak říct. Když přijde dítě ze školy, zeptají se: Jakou jsi dnes dostal známku?

Asi by bylo lepší zeptat se, co jste se dneska ve škole učili.

Určitě, ale já mám ještě lepší otázky. Třeba: Co ti dnes ve škole udělalo radost?

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
26. března 2014 v 10:16  

Co ti dnes ve škole udělalo radost?

Že jsem dostala lepší známku než Renátka.

krtek řekl(a)...
26. března 2014 v 10:42  

Rodiče si pro své děti přejí, aby byly spokojené. Taky si kolikrát říkám spolu s Hrabalem: "Tady by mohlo být tak krásně, ..., kdybych tu nebyl."

poste.restante řekl(a)...
26. března 2014 v 11:09  

Copak ti dneska, Vašku, udělalo ve škole radost? Že se tak usmíváš?
- Ale, vyvolal jsem toho namyšleného fracka Semeráda a byl tak blbej, že se těm jeho odpovědím smála celá třída. Ani jsem nemusel nic komentovat. Nakonec jsem se zeptal třídy, co mu mám dát a všichni hlasitě křičeli, že je to jasná koule.
Na oběd byly buchtičky s krémem.
A cestou z oběda jsem viděl, jak ten kretén zástupce píchnul pneumatiku u toho jeho Superba.

Když se daří, tak se daří.

Nicka Pytlik řekl(a)...
26. března 2014 v 18:50  

Ti Semerádi, to je teda plemeno. Ten můj sice neustále, ale jenom hýká. Za namyšleného fracka je Bezchlebová.
A co ten kretén? Ve funkci nějak krátce? Že má jenom Superba...

Zakladatel PORG Ondřej Šteffl... Nejradši by školu zrušil...

Škol všude dost. Aby se zase mohly nějaké zakládat, musejí se mnohé nejdřív zrušit. Tomu se říká koloběh života.
Rodiče si děti pořizují, aby jim tyto byly pro radost. Nevidím jediný důvod, proč by je kromě vychovávání, neměli k obrazu svému i vzdělávat. A tak by jim mohli občas něco zdravého, drahého, nemraženého a nezpráškovaného uvařit.
Nehodlám soupeřit o prvenství ve formulaci smělých myšlenek, ale přesto bych připomněl svoji původní vizi o vzdělávání státním, družstevním, soukromém a rodinném.

Tajný Učitel řekl(a)...
26. března 2014 v 20:28  

"Co ti dnes ve škole udělalo radost?"

dítě 1.: errrr.....počkat...že jsme psaly poprvé diktát z angličtiny...

dítě 2.: ...že jsem mohla jít o přestávce na dvorek a vyhřívat se na sluníčku...

Tak nevím...zavřít, nezavřít

poste.restante řekl(a)...
26. března 2014 v 22:21  

Přiznávám bez mučení, že Semeráda (jeho příjmení) jsem si vypůjčil od kolegy Blahy. :-)

Zakladatel PORG Ondřej Šteffl... Nejradši by školu zrušil...

A pokud se pana Šteffla týče, musím se ho trochu zastat. Opravdu školy rušit nechce. Jde o klasický novinářský úlet. Cituji:
Vaši kritici říkají: Šteffl by nejraději zrušil školu.

Já chci, abychom byli vzdělaným národem. To je cíl, vzdělaný národ. Školství je jenom nástroj.

Nástroj, který není nutný.

To neříkám. Opravdu neříkám, že děti nemají vůbec chodit do školy. Už proto, že velká část rodin není schopna vytvořit svým dětem dostatečné vzdělanostní zázemí. V jejich případě má škola nezastupitelnou kompenzační roli. Navíc výchovná funkce školy, pokud ji plní, je důležitá pro všechny. Říkám jen, že v oblasti akademických vědomostí už dnes najdu všechny potřebné vzdělávací nástroje na internetu.

Nicka Pytlik řekl(a)...
26. března 2014 v 23:00  

Opravdu školy rušit nechce.

Pár by jich tedy rozhodně zůstat mělo. Především pro ty skupiny dětí, které z různých důvodů, třeba sociálních nebo mentálních, nejsou až tak zajímavé pro převratně inovativní vzdělávací instituce, že?

v oblasti akademických vědomostí už dnes najdu všechny potřebné vzdělávací nástroje na internetu

Pravda pravďoucí. Dle slovníku abz.cz 'akademický'
• vztahující se k vysokému školství, k akademii věd
• střízlivý, odtažitý, chladný, teoretický

Gustav řekl(a)...
27. března 2014 v 6:48  

Tak určitěěě. Na internetu lze najít všechnooo. Třeba teorii strun, žeeee. Ale kdo je jí schopen porozumět? Kdo ji vysvětlí? A to odhlédám od faktu, že v knihovnách bylo a je materiálu ke studiu ještě víc.

A opět typická Štefllovina: "Rychle totiž přibývá rodičů, kteří přemýšlejí, co budou jejich děti v polovině 21. století skutečně potřebovat." - zeptejte se kteréhokoliv z těchto apologetů pokroku, co tedy budou děti v polovině 21. století potřebovat. Dovíte se hluché a nic neříkající fráze. Nevědí to, nikdo to neví. Ale bude se žvanit a žvanit a žvanit.

"Ano, rodiče jsou velkým problémem českého školství, lze-li to tak říct." - to je také k popukání. Já vím, co školství potřebuje, holomci! Ale ti rodiče mi to kazí. A jistě i učitelé. A kdo ví, jestli ne i žáci!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
27. března 2014 v 7:05  

"Na každý pád je jednou z nejvlivnějších postav českého vzdělávání "

Bohužel

Je tragédií, že jedna pomatená osoba ovlivňuje celou generaci desetimiliónového národa.

Nicka Pytlik řekl(a)...
27. března 2014 v 9:07  

Tragédií je, když se nejen jedna pomatená generace ovlivnit nechává.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.