Kamil Kopecký: Vytočte svého učitele - natočte jeho reakci a vyhrajete Fajn lyžák za 750 000. A říkejme tomu třeba prank

pátek 4. března 2016 ·

Znáte slovo prank? Termínem prank označujeme žert, šprým, zpravidla situaci, ve které vybranou oběť něčím vytočíme, situaci zachytíme mobilním telefonem a nahrajeme na internet. Terčem pranků se stávají jednotlivci, ale také skupiny obětí, které se – zpravidla neúmyslně stávají oběťmi více či méně krutých žertíčků. Jedno z českých rádii se rozhodlo motivovat žáky základních a středních škol k tomu, aby natáčeli pranky zaměřené na své učitele a výsledná videa nahrávali na YouTube a sdíleli na Facebooku. A co za to? Možnost vyhrát “Fajn lyžák za 750 000”.

Humor vs. kyberšikana

Humor je zcela jistě žádoucí, patří k životu, umožňuje nám překonávat životní překážky a motivuje nás, je prostě kořením života. Humor však má - jako každé jiné lidské jednání - své hranice. 

V České republice najedeme desítky pranků, které jsou vtipné, mají výbornou pointu a nepodněcují nežádoucí formy agrese. Mezi vydařené pranky lze s úspěchem zařadit třeba prank falešného Jima Carreyho, který se stal celebritou udílení Českého lva a který zinscenoval tým pořadu One Man Show (Stream.cz). Poselství tohoto pranku je jednoduché a jasné - lidé věří tom, čemu chtějí věřit. Situace s “pranky” učitelů je však zcela opačná.

Pranky zaměřené na učitele jsou v podstatě mírnou formou kyberšikany či kyberobtěžování - učitele natočíme v nějaké ponižující, zesměšňující či vyhrocené situaci, zachytíme jeho reakci a výsledné video potom sdílíme, aby se na úkor učitele bavili další uživatelé internetu. V zásadě je jedno, zda učitel s natáčením pranku dopředu souhlasí (pak vlastně o žádný prank nejde), nebo nesouhlasí, jednoduše vznikne nahrávka, která reprezentuje určitou formu (vzorec) chování. Videa v prostředí internetu žijí vlastním životem - a jsou mimo kontrolu.

Mezi pranky zveřejněnými v rámci Fajn lyžáku nalezneme několik poměrně zdařilých kousků, které patří k běžným vtípkům, které žáci na učitele dělají. Nikomu neubližují, nikdo není poškozen. Ať už je to globus naplněný vodou, spící třída nebo auto omotané balicí fólií. Běžné vtípky. Nulová agrese. Nalezneme zde však také řadu videí, která jsou podle mého názoru těžce na hraně. Posuďte sami.

Scéna: Žákyně v nestřeženém okamžiku nasypou učitelce do kávy uspávací prostředek. Učitelka usíná. Žáci ji vynesou před školu a probudí ji troubením na vuvuzelu. Všichni se učitelce smějí. Konec scény.

prank_prasky

(Prank: Prášek na spaní do kávy učitelce...)


Scéna: Pro učitelku přijde do kabinetu žákyně s tím, že se kluci ve třídě poprali. Učitelka přiběhne do třídy, vidí zkrvaveného žáka na zemi. Zavolá: co jste tady vyváděli? Načež ji žáci polijí vodou a začnou se smát. Politá učitelka se na žáky směje. Konec scény.

Scéna: Učitelka jde po chodbě a uvidí dítě, ležící v tratolišti krve, kterému trčí ze zad nůž. V šoku přijde k dítěti, načež se z vedlejší místnosti vyřídí maskovaný klaun s motorovou pilou v ruce. Učitelka začne prchat, běží chodbou a zastaví ji až žáci, kteří na ni křičí PRANK. Konec scény.
www.youtube.com/watch?v=-zzdg8-sfsc

Scéna: Žáci přivolají do třídy učitelku, která zde nalezne žáka, ležícího u stolu, kterému z oka vytéká krev. Učitelka se rozběhne pro moc, načež jí žáci zastaví s tím, že jde o prank. Video končí výzvou, ať lidé lajkují konkrétní facebookovou stránku třídy, která prank připravila. Konec scény.
www.youtube.com/watch?v=8Q7mMnQjlYw

Scéna: Bruslení. Žáci přivolají učitelku k žákovi, který leží na ledě v tratolišti krvi. Učitelka žáka odvede na lavičku prozkoumat zranění žáka. Žák se směje na učitelku, která jeho podvod odhalila, a komentuje situaci: vtipný, že? Konec.
www.youtube.com/watch?v=BxiG6cofHAU

Scéna: Žák ve třídě zastřelí spolužačku za to, že mu byla nevěrná. Rozběhne se k oknu a vyskočí z něj. Učitelka s dětmi vyběhne ze školy, třese s ležícím zakrváceným žákem, který vykřikne prank. Konec.
www.youtube.com/watch?v=34-Ep6lgpU0

Scéna: Učitelka je zavolaná k dívce, ležící v tratolišti krve. Načež se proti ní vyřídí namaskované dítě se sekáčkem na maso v ruce. Konec.
www.youtube.com/watch?v=zGEGWKv4ASU


Rádio jako akcelerátor násilí a agrese

Jsem si docela jist, že bez kampaně jistého komerčního rádia by žáky nenapadlo masově vytvářet videa, která ponižují a urážejí učitele. V tomto případě však rádio přímo motivovalo jednotlivé soutěžící k tomu, aby si z učitelů dělali “vtípky” a ty poté rozšiřovali mezi učitele. A proč? Jednoznačně pro zvýšení poslechovosti a získání nových příznivců v prostředí sociálních sítí.

Na facebookovém profilu rádia je k dispozici neuvěřitelná reakce na stížnost jedné z uživatelek na již zmíněnou kampaň. Snapshot vyjádření zveřejňuji bez osobních údajů zúčastněných a doporučuji zejména následující část argumentace:

Žijeme v nelehké době. Humor a nadsázku považujeme za dobrý prostředek k odreagování od skutečných problémů, se kterými se společnost musí vypořádat.

prank_vyjadreni
(Vyjádření organizátora soutěže na Facebooku)

Jinými slovy, útoky na učitele (ať již reálné nebo simulované) pravděpodobně nejsou skutečnými problémy.

Tenká červená linie

Před třemi lety probíhal v Britské Kolumbii v Kanadě výzkum zaměřený na kyberšikanu, do kterého se zapojilo více než 18 000 dětí ve věku 10-18 let. 95 % respondentů vnímalo kyberšikanu pouze jako vtip, který neměl oběti ublížit, pouze 5 % respondentů připustilo, že kyberšikana probíhala s úmyslem ublížit druhému člověku.

Žáci připustili, že v řadě případů se video, které bylo myšleno jako vtip, začalo šířit internetem zcela nekontrolovaně a začalo sbírat negativní lajky a komentáře od zcela neznámých osob, které komentovali situaci, aniž by věděli, s jakým záměrem, v jakém prostředí či s jakým cílem bylo vytvořeno.

Pevně doufám a věřím, že autoři videí nechtěli nikomu ublížit. A pevně doufám, že to tak zůstane.

Učitelé si sami pod sebou podřezávají větev. A dobrovolně!

Je jasné, že velké množství učitelů, kteří se do pranků zapojili, tak učinili zcela dobrovolně.
Rozumím, že chtěli dětem pomoci v soutěži vyhrát, zároveň však dali ostatním divákům signál, že natáčení videí ponižujících či vytáčejících učitele je normální, společensky tolerovatelné chování. A posunuli tak “normalitu” zase o kus dál.

Stejně tak vyslali prostřednictvím sociálních sítí a rádia signál, že se takto můžeme vůči učitelům chovat - že je můžeme strašit, děsit, šokovat a… aby byla legrace - polévat vodou.

Kyberšikanou dětí i učitelů se profesně zabývám již několik let, řešil jsem desítky případů, ve kterých žáci učitele natáčeli ve výuce, kdy inscenovali různé druhy scénářů a testovali si reakce učitelů, kdy mezi sebou sdíleli jejich emoční výbuchy, kdy vytvářeli falešné stránky a falešné profily učitelů na sociálních sítích. Zažil jsem i případy, kdy se učitel pokusil o sebevraždu, a určitě sami znáte případy, kdy učitel sebevraždu akcelerovanou kyberšikanou dokonal. A teď vidím, že sami učitelé toto jednání zcela dobrovolně podporují… a proč? Aby ukázali žákům, jak moc jsou spolu kamarádi? Jak mají s žáky přátelské vztahy? Tímto způsobem?

Sypání prášků na spaní do pití jako zábava?

Velkým problémem, který je s celou soutěží a zveřejněnými videi spojen, je podporování závadných vzorců chování a nabádání k násilí. Videa, která jejich autoři - motivováni vidinou výhry lyžařského zájezdu vytvořili - vlastně normalizují útoky na učitele, říkají, je to v pořádku a je to normální, je vlastně zábava, že děti ve škole předstírají vážné zranění dítěte, že honí učitele po škole s motorovou pilou, že simulují úrazy, skoky z oken, podávání omamných látek apod. A pro zasmání na závěr učitele polijeme vodou, to je přece zábava!

Děti napodobují - imitace patří k základním prvkům tzv. sociálního učení. Děti napodobují zpravidla takové chování, pomocí kterého dosáhnout stejného či podobného cíle a uspokojení potřeb, jako má ten, koho napodobujeme. Jinými slovy - pokud dítě zjistí, že agrese u jiného vede ke chtěným výsledkům, tak bude agresivitu také používat, aby dosáhlo svých přání a výsledků. Nápodoba je vidět samozřejmě i v samotných videích - ta byla totiž zveřejňována průběžně a děti začaly automaticky přebírat situace zpracované a natočené jinými týmy studentů a žáků - vraždy, násilí, nehody, krev.

Když by se situace stala doopravdy, budeme se smát?

Neumím si představit, jak by asi učitel reagoval v situaci, kdyby se scény staly ve skutečnosti. Když by šel po chodbě a našel zkrvavenou mrtvolu dítěte. Zcela jistě by ho to psychicky zasáhlo, možná i způsobilo psychický či fyzický kolaps. Nejsem si také jist, jak by v této situaci děti reagovali… a zda by např. učiteli dokázaly pomoci.

Je to podobné, jako když někdo ze srandy volá: pomóc, já se topím! Poprvé i podruhé pomoc přijde, ale potřetí… NE, je to přece prank. A co když není? A co kdyby se takový prank udělal třeba na lékaře, policistu? Také by to byla zábava, když se… vlastně nic nestalo?

3 příklady z mnoha aneb Pranky nekončí vždy dobře

To, že pranky nekončí vždy dobře, se pokusím demonstrovat na několika případech.
2 studenti (16 a 17 let) otrávili učiteli v rámci pranku pití, nalili mu do něj čistící roztok a učitel skončil v nemocnici. (Zdroj)

Středoškolák otrávil učitele tak, že mu do kávy několik dní podával kapky do očí. Kapky obsahovaly tetrahydrozolin, který způsobuje řadu zdravotních komplikací, může vyvolat i kóma a různé záchvaty. (Zdroj)

Jordan Morlan se při halloweenském pranku nešťastnou náhodou skutečně oběsil. (Zdroj)

Slovo závěrem

Apeluji na všechny učitele, aby si skutečně dobře rozmysleli, jaké materiály - zejména jaké fotografie a videa, na kterých jsou zachyceni, umožní svým žákům v prostředí internetu rozšiřovat - sdílet, nahrávat… ale také upravovat a komentovat.

dr. Kamil Kopecký
E-Bezpečí, Univerzita Palackého v Olomouci
Převzato z E-bezpečí.cz pod licencí Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní License.

16 komentářů:

Unknown řekl(a)...
4. března 2016 v 10:33  

Navrhuji lepší akci. Vytočte své rádio či televizi. Získáte slávu na konkurenčních stanicích!!!

poste.restante řekl(a)...
4. března 2016 v 11:14  

A já klidně přidám jedničku z IVT. Žák přece jasně dokáže svou kompetenci při práci s moderními elektronickými médii.

Měl bych i pár nápadů:
Scéna 1: Majitel rádia přijde ke svému autu. Zjistí, že má propíchané pneumatiky. Vzápětí se na něj vyřítí "namaskované dítě se sekáčkem na maso v ruce". PRANK.

Scéna 2: Redaktor rádia jde po chodbě. Najednou zpoza rohu vyběhne skupina žáků s vědry a polijí jej barvou, která silně připomíná krev. PRANK.

Scéna 3: Autor citované odpovědi čte noviny a pije kávu. Přistoupí k němu maskovaný muž, který drží břitvu u krku jeho dcery, manželky, matky (doplňte dle potřeby). S výkřikem osobu "podřízne" a vrhne se na něj. PRANK.

Nelíbí? Proč?
Vždyť přece žijeme v nelehké době. Humor a nadsázku považujeme za dobrý prostředek k odreagování od skutečných problémů, se kterými se společnost musí vypořádat. Ne?

Doufám, že se snad nedopouštím přílišné nafoukanosti, když si dovolím o sobě prohlásit, že jsem většinou svého okolí považován za slušně se chovajícího a mluvícího člověka.

Proto prohlašuji s plným důrazem, že osoby spojené s vyhlášením, schválením a organizací zmiňované soutěže jsou naprostá hovada.

Q. E. D. řekl(a)...
4. března 2016 v 11:51  

A víme všichni, že se bavíme o 3 roky staré akci?

Mintaka řekl(a)...
4. března 2016 v 12:15  

Podle datumu ve Facebookovém komentáři jde o akci minimálně 3 měsíce starou.

Vidím to správně jako: "Podněcování nezletilých k chování ohrožující čest a duševní zdraví učitelů za úplatu."?

Zajímala by mě reakce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Uvítal okamžité ukončení akce (pokud ještě běží), omluvu a vyvození důsledků pro stanici.

Myslím, že je potřeba umět si nastavit hranice, kam už opravdu neustoupit.

Kdyby to mělo dál legálně běžet, a pokud by se našel někdo ochotný a schopný podat na stanici žalobu, rád se k ní připojím a 2500Kč pomohu spolufinancovat právní služby.

S pozdravem
Filip Vaculík

Nicka Pytlik řekl(a)...
4. března 2016 v 12:40  

A víme všichni, že se bavíme o 3 roky staré akci?

Tak v tom případě jsou ty osoby hovada už tři roky.

poste.restante řekl(a)...
4. března 2016 v 12:51  

A víme všichni, že se bavíme o 3 roky staré akci?
Omyl:
http://www.radiotv.cz/p_radio/fajn-radio-i-letos-organizuje-fajn-lyzak-na-klinovci-
navysi-hlavni-vyhru/

BTW: Na podobných akcích má Fajn rádio založený celý koncept:
https://www.youtube.com/watch?v=oo195VWN37E

Prostě "fajn".

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
4. března 2016 v 13:11  

Nějak nevidím ty zástupy aktivistických ochránců lidských práv. Kde je Šabatová? Kde je slavný školský ombudsman? Kde je ministryně Valachová, které ještě před pár dny slibovala učitelům a školám právní pomoc? Vůbec bych se nedivil, kdyby nedávno zveřejněná šikana učitelky byla podníceno touto nebo podobnou stupidní akcí.

jir řekl(a)...
4. března 2016 v 13:25  

Hovada.

poste.restante řekl(a)...
4. března 2016 v 13:59  

Ve vzteku jsem zapomněl poděkovat panu Kopeckému za zveřejnění této kauzy a za velmi korektně napsaný článek.

Otázky v něm položené a především závěrečný apel do vlastních řad jsou, myslím, velmi důležité.

Přidávám ještě jeden okruh otázek.
Opravdu si tohle všechno necháme líbit?
Je jasné, že kdyby podobné "pranky" byly směřovány na policisty, soudce, nebo třeba Romy či imigranty, už by se roztáčel mediální kolotoč prohlášení různých představitelů, aktivistických sdružení, "ochránců něčeho" atd.
V to, bohužel, učitelé doufat nemohou.
My máme právo být pouze terč.

Dovoluji si touto cestou obrátit se na představitele UPS, aby zvážili možné a případně i právní kroky a děkuji jim.

Eva Adamová řekl(a)...
4. března 2016 v 15:04  

Jen by mne zajímalo, jestli už někdo něco podobného zkoušel na lékařích v nemocnicích. Ale asi ne, bo tam jde už docela o kejhák.

Josef Soukal řekl(a)...
5. března 2016 v 18:25  

Pro poste restante: http://kantor8.webnode.cz/

poste.restante řekl(a)...
5. března 2016 v 18:53  

Děkuji.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
5. března 2016 v 19:27  

Ještě k té kávě. I když si myslím, že je velmi málo pravděpodobné, aby mi žáci něco sypali do kafé, nenechávám jej bez dozoru, pokud už je se mnou ve třídě.

Nicka Pytlik řekl(a)...
5. března 2016 v 19:46  

Vytáčí Vás žáci? Natočte Vy je! Viz
http://bit.ly/1Qt7BRE

poste.restante řekl(a)...
5. března 2016 v 20:34  

Ještě k té kávě.
Tak to já už sám v kabinetě raději neprovádím ani přezkoušení. S dívkami vůbec a poslední dobou pro jistotu ani s chlapci.
Z obtěžování Vás obviní jen jednou, že?
(Doufám, že jsem právě nedal někomu nápad na nový prank.)
:-(

Nicka Pytlik řekl(a)...
5. března 2016 v 23:40  

Dobře činíte, pane poste.restante, leč marně.
Zkoušení výhradně a jen ve třídě, a vždy víc lidí. O samotě nic, nikdy, s nikým, nikde. I na chodbě nějací svědci. A ani to není záruka bezpečí. Dnes stačí, když se pár týpků domluví, a vzájemně si dosvědčí cokoli. Nebo, když se komukoli zazdá, že jste se usmál nějak divně, vyzývavě, podíval se uslintaně, nebo že slyšel ve Vašich slovech dvojí smysl. Třeba, že 'venku svítí sluníčku'. Z toho obtěžování vyloženě čiší.
Jo, jo. To je ta jiná doba. Nezbude, než se přizpůsobit.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.