bEDUin: Co všechno řekl minulý týden Marcel Chládek

pondělí 13. ledna 2014 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 6.1.–12.1.2014

Témata týdne: Co čekat od ministra Chládka, přijďte na kulatý stůl o kariérním řádu, nedostatek míst na některých základních školách, v čem se změnilo školství od Marie Terezie, co má dítě umět k zápisu, rozhlasová reportáž o divadle fyziky, EDUin nabízí Školní brašničku pro rodiče, spor jmenování rektorů, Tereza vydává mimořádnou publikaci o ekovýchově, výuka jazyků v době digitální a podřezáváme si větev podceňováním univerzit?

Výrok týdne:
„Nepřicházím s revolucí, ale pozitivní změnou. … Chci dokončit tři normy – vysokoškolský a školský zákon a zákon o podpoře sportu – a efektivněji čerpat evropské fondy. Chtěl bych, aby rozpočet na rok 2015 byl navýšen o tři až pět miliard. Peníze půjdou na kapacity školek, platy učitelů, vybavení škol a vysokým školám.“ Kandidát na ministra školství Marcel Chládek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
 • Koaliční smlouva platí. Před týdnem byla podepsána koaliční smlouva, tedy i její pasáž věnovaná vzdělávání. Připomeňme si její klady a zápory například v komentáři Tomáše Feřtka. Že nás čeká debata, zda se školství opravdu vydá cestou upřednostnění odborného vzdělávání, naznačuje prohlášení zástupců průmyslu.

 • Co slibuje ministr Chládek. Pravděpodobný ministr školství Marcel Chládek z ČSSD v minulém týdnu komentoval své plány. Chce dokončit vysokoškolský a školský zákon a zákon o podpoře sportu. Požaduje zvýšení rozpočtu o tři až pět miliard, které by měly jít na podporu mateřských škol, platy učitelům, vybavení škol a vysokým školám. Podrobněji v rozhovoru pro idnes.cz , který obsahuje i video. Novinky.cz upozorňují na jeho podporu tělesné výchovy. Jakým směrem by se měly ubírat případné změny ve smyslu a cílech vzdělávání čtěte v komentáři na stránkách Respektu a sám Chládek komentuje své plány v pořadu 20 minut Radiožurnálu.
 • Do školky povinně. Čilou debatu způsobil návrh Marcela Chládka zavést standard pro zápis do základních škol a povinný poslední rok mateřské školy. Oba návrhy vysvětloval v pořadech ČT a ČRo, kde najdete i přepis rozhovorů.
 • Začínají zápisy a boj o místo ve školách. Povinná mateřská škola naráží především na velký nedostatek míst, který se navíc v okolí velkých měst přelévá už i do základních škol. V čem spočívá problém přeplněných tříd z hlediska rodiče, čtěte v blogu na stránkách jdemedoskoly.cz, nebo si poslechněte debatu v rámci staršího kulatého stolu. Zcela opačný problém, tedy obtížné soužití škol sloučených kvůli nedostatku žáků, popisuje článek Radky Kvačkové v LN.
 • Co má dítě umět k zápisu, řeší každý rok další desítky tisíc rodičů. Jednoduchý přehled nabízí stránky rodicevitani.cz a pro ty, kteří řeší, jak vůbec školu pro své dítě vybrat, popisuje svou zkušenost v textu Objednejte se k řediteli a podívejte se do hodiny Kateřina Lánská, jedna ze dvou lektorů nového semináře pod hlavičkou EDUin. Ten se jmenuje Školní brašnička pro rodiče a jeho obsah a zaměření popisuje Miroslav Hřebecký v nedělním Studiu 6 ČT.
 • Kdo má jmenovat vysokoškolské profesory. Počet docentů čekajících na svou profesuru roste, ale debata o tom, kdo je vlastně má jmenovat, když to prezident odmítá, stále ještě neskončila. Problém komentuje rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek v rozhovoru pro LN a jako absurdně nedůležitý ho vidí v blogu na aktualne.cz Daniel Münich.
Inspirace z (a do) praxe
 • Jak shánějí mentory na ČVUT. Přečtěte si rozhovor o dalším projektu oceněném za inovaci ve vzdělávání.
 • Nejlepší kniha o environmentální výchově. Recenze publikace sdružení Tereza a nakladatelství Portál.
 • Podívejte se, jak učitelé v USA komunikují s veřejností. Podívejte se na inspirativní video.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
 • 16. 1. Jak pomůže kariérní řád kvalitě výuky na školách (kulatý stůl, Praha)
 • 17. 1. Školní brašnička pro rodiče (seminář, Praha)
 • 20. 1. Rozvoj intuice a primární komunikace s Dieterem Schwartzem (seminář, Praha)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.