Přečtěte si: Děs a běs aneb Co formuje naše chování

úterý 17. prosince 2013 ·

Tři případy, jak vztah občana a státu prezentují nepolitický ministr, politický pretendent na vládní funkci a anonymní státní úředník.


Z článku Jana Schneidera v ČeskáPozice.cz vybíráme:

Ona zkoumaná věta totiž zní takto: „Jen osel se živí vlastní prací.“ Ano, laskavý čtenář není překvapen, glosátorova ani editorova fantazie nepřišla na vhodnější mezititulek. Bylo to učiněno i z psychosomatických důvodů, aby náběh tohoto šoku nebyl náhlý.

Studenti tedy budou v rámci Olympiády z českého jazyka koncentrovat svou mysl za rozbor této „životní moudrosti“ a budou odměňováni za variace na toto téma. Jakou šanci na dobré umístění bude mít autor strohé varianty „chytrý člověk tyje z práce druhých“? Nebude ve výhodě ten, kdo podlézavě napíše „kdo má za ušima, stane se úředníkem na školství“? A jak na tom bude autor páskovské varianty „ručičky, nebojte se, vy makat nebudete“?

Toto opravdu není apríl, ani Silvestr. Toto je současný produkt vzdělávacího systému, který má ještě kdesi ve svých učebnách obrazy Jana Amose Komenského, byť řádně již asi zaprášené. On sám by si však jistě přál ještě tlustší vrstvu toho prachu, když už je to takhle.

1 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
18. prosince 2013 v 0:39  

No toto!!!
Kdo by to byl býval řekl??!
Nu, jsou to vpravdě skvosti.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.