E-kniha pro vás: Dopad vzdělanosti na hospodářský růst: ve světle nových výsledků PISA 2012

pátek 27. prosince 2013 ·

Pokud by se zkvalitněním vzdělávacího systému podařilo zlepšit vzdělávací výsledky tak výrazně jako polské reformě (1999 a 2009), odhadovaný přírůstek HDP by během budoucích 80 let představoval ekvivalent 804 miliard korun ročně, tedy dvojnásobek současných ročních výdajů na důchody a šestinásobek ročních výdajů na školství.


1 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
29. prosince 2013 12:36  

Trošku zvláštní studie. Zajímavé totiž je srovnání s tím jaké procento populačního ročníku odcházelo na VŠ na začátku 90. let (20-30 %) a jaké procento populačního ročníku odchází na VŠ nyní (60 %). Vzrůstající počet vysokoškoláků a tedy vzrůstající vzdělanost národa by se tedy podle logiky autorů studie měla projevit ve vzrůstajícím HDP a v růstu ekonomiky. Nic takového se však neděje. Jestli ony ty ekonomické mechanismy nejsou přece jenom krapímek silnější než výsledky PISA či počet vysokoškoláků.

A ještě na závěr ty posuny plus mínus 10 bodů z 500 získaných jsou jako plivnutí do moře či lidově řečeno plus mínus autobus.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.