bEDUin 39/2013: PISA 2012 přinesla rozporné a překvapivé informace

úterý 10. prosince 2013 ·

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Co přinesl týden 2.12.–8.12.

Témata týdne: Co říkají výsledky PISA 2012, jak děti v Americe řeší slovní úlohy, ve zvláštních školách ubylo Romů, kariérní řád poprvé konkrétněji, náměstek ministra píše ředitelům středních škol o on-line vzdělávání, konferenci Propojme se! zhlédněte on-line, Skutečně zdravá škola usiluje o změnu školního stravování, Badatelna nabízí videa pro výuku fyziky a Khanova škola hledá autory vzdělávacích videí, 7 nebezpečných chyb, kterým nás naučili ve škole, smlouvy s rodiči mohou používat všechny školy a proč se vyplatí posílat děti do mateřské školky.

Výrok týdne:

„Toto školství vychází z rakousko-uherského, potažmo pruského, napoleonského a jezuitského modelu. Zastává názor, že existuje množina vědomostí, kterou musí obsáhnout každý student. Americký model vyžaduje základní objem znalostí, ale nad ně staví lidskou individualitu, která se musí rozvíjet. Proto se v Česku rodí tolik úředníků a v Americe tolik laureátů Nobelových cen.“ Andy Lass, americký profesor kulturní antropologie, v dětství žijící v Československu.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
Inspirace z (a do) praxe
  • I základní škola může vzdělávat on-line. ČT 24 v pořadu Před půlnocí nabídla rozhovor s ředitelem základní školy v Březové v Bílých Karpatech, která má 110 „dálkových žáků“. Poslechněte si, jak technologie mění učení.
  • Vy neznáte Badatelnu? Pokud k vám ještě nedorazila mimořádná videa, která vyrábí na Masarykově univerzitě pro portál Milujeme vědu, podívejte se ihned. K dispozici už je šest praktických lekcí z fyziky.
  • Kdo ovlivnil českou vědu. Iniciativa českého Googlu a Scia mapující významné osobnosti české vědy přináší první tři portréty. Odborník na nanotechnologie Oldřich Jirsák, matematik Kurt Gödel a bioložka Blanka Říhová.
  • Jak propojit obec a školu. Pokud jste nebyli na listopadové konferenci Propojme se!, která představila projekty sedmnácti neziskovek, jež ukazují obcím a veřejnosti, co všechno děti dovedou, můžete ji zhlédnout i on-line.
  • Poučte se o kombinovaném vzdělávání. V případě, že vám není zcela jasné, co je to onen stále častěji zmiňovaný blended learning, nabízí vám několikadílného on-line průvodce Bořivoj Brdička na spomocnik.rvp.cz.
Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)
  • 10. 12. Celoživotní vzdělávání pracovníků v předškolní péči (Praha)
  • 12. 12. KS SKAV a EDUin o vztazích škol a zřizovatelů (Praha)

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.