Ministr školství Dalibor Štys jmenoval ústředním školním inspektorem Tomáše Zatloukala

středa 2. října 2013 ·

S účinností od 1. října 2013 jmenoval ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys ústředním školním inspektorem Tomáše Zatloukala. Ten byl vedením České školní inspekce pověřen od 7. srpna 2013.


Ministr školství se ke jmenování rozhodl na základě zásadního kvalitativního posunu České školní inspekce, ke kterému u tohoto úřadu došlo již od prvních dní od změny v jeho vedení. Česká školní inspekce v přechodném období od srpna do konce září provedla několik zásadních přípravných kroků směrem ke změně způsobu provádění inspekční činnosti i v jejím zaměření na větší podporu zlepšování kvality jednotlivých škol a naopak omezení formálních kontrol na zákonem definované minimum. Připraven a schválen byl rovněž nový Plán hlavních úkolů České školní inspekce pro školní rok 2013/2104, který plně postihuje priority rezortu školství, dále nový Inspekční a kontrolní řád České školní inspekce, jenž reflektuje výše nastíněné změny v orientaci inspekce, a který jednoznačně klade akcent na sledování a hodnocení procesů, které ve školách probíhají. Vydány byly nové vzory inspekční zprávy a protokolu o kontrole, které jsou mnohem srozumitelnější pro školu i veřejnost a obsahují také prostor pro vyjádření silných a slabých stránek včetně návrhů opatření ke zlepšení činnosti školy. Připraveny a schváleny byly klíčové změny ve způsobu realizace projektu NIQES, které zajistí úspěšné dokončení projektu i tvorbu kvalitních a účelných výstupů využitelných jak pro Českou školní inspekci, tak pro jednotlivé školy. Jako dosud poslední stěžejní krok, který Česká školní inspekce pod vedením Tomáše Zatloukala připravila, jsou Koncepční záměry inspekční činnosti pro období 2014-2020, které vedení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jednomyslně schválilo.

„Jsem přesvědčen, že nový ústřední školní inspektor je garantem pozitivních změn ve fungování České školní inspekce. Dlouhodobě zastávám názor, že inspekce by prioritně neměla klást důraz pouze na formální kontrolu, ale především na kvalitu a efektivitu výuky,“ uvedl ministr školství Dalibor Štys. „Rozhodl jsem se proto Tomáše Zatloukala, který byl dosud pověřeným ústředním školním inspektorem, řádně jmenovat do funkce,“ doplnil ministr školství.

Tomáš Zatloukal je celoživotním pedagogem, působil jako ředitel velkého gymnázia, byl členem výboru pro vzdělávání Evropského parlamentu, působil jako náměstek ústřední školní inspektorky a následně jako ředitel odboru vzdělávání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Od 1. října 2013 je ústředním školním inspektorem České školní inspekce.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.