QCM: Omluva za nepřesný odhad doby nasazení nové prezentace

pátek 12. července 2013 ·

Omlouváme se všem uživatelům stránek MŠMT za špatný odhad potřebného času pro nasazení nové verze webové prezentace stránek MŠMT. Toto prodlení bylo způsobeno synchronizacemi velkého množství dat, které tento web obsahuje. Za podcenění odhadu času nasazení se omlouvá tvůrce webu, firma QCM, s.r.o.


Poznámka redakce: Výpadek webu je neomluvitelný, firma QCM naprosto selhala.

30 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 0:52  

Nic proti, ale děláte z komára velblouda. Věřím, že občané ČR půl dne bez webu MŠMT úspěšně přežili a ve vaší redakci se nikomu nesekla pumpa.

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 7:08  

QCM na svém webu má: "O kvalitě naší práce a úrovni služeb nejlépe svědčí nejen samotná jména našich klientů, ale především fakt, že většina z nich se rozhodla s námi dlouhodobě spolupracovat." To, co včera předvedli na webu MŠMT, svědčí o totálním amatérismu (takovéto změny se totiž dají snadno udělat prakticky bez výpadku provozu). Pracovníci škol, kteří včera potřebovali dokumenty z webu, měli celý den smůlu. Jen neschopní idioti odstaví web na 13,5 hodiny kvůli hovadné změně layoutu.

Simona CARCY řekl(a)...
13. července 2013 v 7:53  

V teto zemi a v jejich mediich probihaji nekolikaradove vyznamnejsi zmeny, ktere se dotykaji nebo brzy dotknou kazdeho obcana, zatimco web ministerstva skolstvi se dotyka pouzevtech, kteri by radi ukazali, jak jsou na nem denne. Pritom vubec o nic nejde. Kdyz je nedostupny maturitni web den pred maturitou, tak manipulatori svpanem Wagnerem v cele biji na poplach, jak strasna chyba se stala. Ale ona se nestala. Byl dostatek casu podivat se na web drive. Kdo tak neucinil, uvidi web pozdeji. A delat tragedii z vypadku v rozsahu par hodin u tak nepodstatneho webu, je pouze manipulace. Jakkoli nas pan prezident tanci jako slon v porcelanu, s jeho nazory na novinare lze jen souhlasit.

obyčejná učitelka řekl(a)...
13. července 2013 v 8:11  

Nejsem na webu MŠMT denně, narozdíl od České školy, a přesto se mi to zdá neomluvitelné. Ne kvůli nedostupnosti informací, ty se dají zjistit později nebo jinde, ale kvůli nemalým prostředkům, které vynakládám, stejně jako Vy, právě na takové firmy, které nedokážou odvést profesionální práci. Nevadí Vám, že se z Vašich daní platí amatéři? A částky to asi nebudou úplně malé...

Janek Wagner řekl(a)...
13. července 2013 v 8:16  

Paní Carcy, za prvé: nedostupnost maturitního webu nebyla jen den před maturitou, ale dva dny před maturitou, za druhé: na tom, že se maturanti snaží dohnat vše na poslední chvíli je normální, za třetí: web Nová maturita byl nejspíše blbě dimenzován (hack zatím nikdo nedokumentoval), za čtvrté: úroveň správce webu i CERMATu jako celku se projevila v neschopnosti adekvátně reagovat a dát obratem požadované dokumenty na cloudová úložiště. Česká škola to udělala, jakmile jsem se o výpadku dozvěděl (byl jsem zrovna na dovolené na túře na Ostaš), celé to trvalo asi 15 minut a dokumenty si poté stáhlo asi 5000 uživatelů. Naštěstí jsem nebyl sám, kdo měl stejný nápad, který poté okopíroval i CERMAT. Jenomže CERMAT to udělal až 30 hodin po pádu webu a haldě planých keců o zjednávání nápravy na sociálních sítích!

Janek Wagner řekl(a)...
13. července 2013 v 8:21  

A k výpadku webu MŠMT: 13,5hodinový výpadek při změně vzhledu se dá nazvat jedině naprostou neschopností a idiocií správců webu z firmy QCM. Profesionálové podobné úpravy zvládnou prakticky bez výpadku, nikdy by něco podobného nedělali v pracovní době a nikdy by nevyvěsili tak pitomé oznámení.

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 13:12  

Ale na druhou stranu ten web MŠMT je teď nádherný! Stálo to za to napjaté čekání, co se děje... :-)

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 14:39  

Pracovníci škol, kteří včera potřebovali dokumenty z webu,..


Jmenujte takového pracanta,...

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 14:44  

Lidé neblbněte, exministr Fiala za to už nemůže a nový ministr ještě nestačil nic udělat. Naprosto bezvýznamná prkotina.

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 15:45  

... bezvýznamná prkotina

O to právě jde - odvádět pozornost k bezvýznamným prkotinám.

Simona CARCY řekl(a)...
13. července 2013 v 19:57  

Jojo, pane Wagnere, vysvetlete sve pohledy na pristup ke vzdelavani te komisi mudrcu, ktera vykastrovala maturity. Pokud je podle vas to, ze "se maturanti snaží dohnat vše na poslední chvíli je normální", pak neni divu, kde se berou kvality nasich absolventu, jejichz nedostacivost i u nejjednodussi maturity tak plamenne hajite. Mozna, kdybyste nesiril nazor, ktery poprava vysluni neodpovednosti v priprave na maturitni zkousku a dalsi mudrcove po vas nedelali jen copy/paste, mohli jsme se dostat ve skolstvi aspon v nejakych disciplinach z pozice bananistanu. Delate vzdelavani medvedi sluzbu. Nechcete do politiky? Stejne uz je tam kazdy.

obyčejná učitelka řekl(a)...
13. července 2013 v 20:31  

Maturovala jsem v roce 1980 na samé jedničky, a přesto jsem nejhorečněji pracovala tu noc před zkouškou. Vy ne, pane Carcy?

Anonymní řekl(a)...
13. července 2013 v 20:41  

Když jsem potom uviděl ten nový web, tak jsem musel s úžasem konstatovat, že MŠMT má nejkrásnější web ze všech ministerstev. Myslím, že by měli být autoři spíš chváleni. Alespoň za nás uznalé uživatelé vám děkuji. Rád se budu na něj dívat :-)

Unknown řekl(a)...
15. července 2013 v 9:40  

ten web je nesrovnatelně lepší než byl původní. pokud se někdo chce vyjadřovat k délce výpadku, pak by měl vědět něco o rozsahu webu, provedených změnách a o množství změn v obsahu, které na webu probíhají. Tohle není web s deseti stránkami. QCM si naplánovalo postup jak aktualizaci provede, zjevně něco nedopadlo podle plánu a tak přiznali problém a pracovali na jeho řešení. Toto je naopak projevem profesionality.

Anonymní řekl(a)...
15. července 2013 v 9:49  

Anglická verze webu nefunguje vůbec. Plus mi to na spoustě stránek (sekce výzkumu) hlásí chybu 403. Možná mám jen smůlu.

Janek Wagner řekl(a)...
15. července 2013 v 10:00  

Jirko Vrbo, takové věci se přeci nedělají na produkčním webu, ale udělají se na testovacím a pak se to jen přepne. To je neomluvitelná neprofesionalita dodavatele.

Unknown řekl(a)...
15. července 2013 v 10:07  

celý problém je v tom, že souběžně se edituje starý web a na testu se připravuje nový. Nevím přesně jak to řešili, ale tohle nějak dali dohromady a asi to nedopadlo jak mělo.

Anonymní řekl(a)...
15. července 2013 v 10:26  

Jirko, možná kdyby jsi neodešel z QCM, tak by se doba výpadku zkrátila minimálně na polovinu ;-)

Janek Wagner řekl(a)...
15. července 2013 v 10:28  

Jirko, v sobotu a neděli se web needituje, takže podobné argumenty fakt neberu.

Unknown řekl(a)...
15. července 2013 v 10:38  

ano o víkendu se needitujte, ale ten web se na testu chystá mnohem dříve.

Janek Wagner řekl(a)...
15. července 2013 v 11:27  

Jirko, od toho toho tam je RSS...

Unknown řekl(a)...
15. července 2013 v 14:39  

RSS neřeší všechno.
Ten web jsem před lety dělal a vím, že jsi k němu dost kritický. Četl jsem tvé poznámky a snažil se brát si z nich to užitečné. Dodavatel webu má dost svázané ruce a není vůbec jednoduché pro takovéto instituce pracovat. Už se na to dívám zvenku a oceňuji, že se podařilo web zpřehlednit. Za posledních několik let ten web zažil několik špatných zásahů, které mu škodily. Tenhle mu pomohl a délka výpadku je blbá, ale ne není to taková katastrofa jak to podáváš.

Anonymní řekl(a)...
16. července 2013 v 8:07  

Pane Vrbo, když se tak podívám po příspěvky pana Wágnera na Internetu, obvykle vidím samou žlučovitost připomínající projevy p. Ratha. Proto mne to neudivuje ani zde, nicméně mám pocit hraničící s jistotou, že Vaše vysvětlování se mine účinkem.

Ačkoli znepřístupnění webu v pátek odpoledne, navíc o prázdninách, nebude tou nejhorší událostí v ČR – ta uvedená délka nedostupnosti stejně nesedí. Určitě to nemohlo být tak dlouho, na webu jsem byl dopoledne i později odpoledne.

Spíše to vypadá, že zatímco běžní návštěvníci již brouzdali novým webem, pan Wágner neznaje klávesu F5 ještě několik hodin koukal na informační obrazovku. :-)

Chtělo by to tedy mimo návštěvy kurzu novinářské etiky také školení práce s internetem pro začátečníky, jak se zdá. Navíc je jasné, že před zveřejněním tak velkého webu vždy probíhá také finální schvalování, takže důvodů překročení původního odhadu bude asi více, než jeden.

Janek Wagner řekl(a)...
16. července 2013 v 9:29  

Takže pro upřesnění: výpadek webu jsem zaregistroval po 11 hodině, o nedostupnosti od cca 9.30 mě informoval jeden ze čtenářů. Primárně mě namíchlo vysloveně pitomá zpráva o tom, že výpadek bude trvat cca 4 hodiny, a samozřejmě aktualizace webu v pracovní době, den po zveřejnění standardů ZV.

V Chrome OS nepoužívám klávesu F5, ale tlačítko Načíst tuto stránku znovu. Buďte ujištěn, že jsem ho opakovaně použil.

Termín spuštění nové verze webu se dá ověřit v RSS, doložit tedy mohu 12 hodin výpadku, pokud čtenář nelhal, tak šlo o 13,5 hodiny.

Finální schvalování na ostré verzi je samozřejmě nesmysl.

Zen řekl(a)...
16. července 2013 v 15:48  

Pane Wagnere, co kdybyste se prestal chvili zabyvat "mrvou v oku blizniho sveho" a poresil konecne tolikrat proklinanou diskuzi? Mam na mysli rozdeleni do vlaken ...

Ani se mi nechce hledat, jak dlouho to tenhle system umoznuje. Ale vzpominam se, ze jsem daval odkaz.

Janek Wagner řekl(a)...
16. července 2013 v 16:24  

Milý Zene, máme tuto úpravu nyní na prvním místě v to-do listu. Podmínkou je ale změna letité šablony České školy (to už jsem vám v odpovědi psal, používáme starší generaci šablon Blogger) a zatím na to bohužel "nemáme" lidi. Holt nemáme takový rozpočet jako QCM ;-) Ale doufám, že změnu do září zvládneme.

Pytlik Blaha řekl(a)...
16. července 2013 v 20:34  

K čemuž vám přejeme mnoho úspěchů.

Zen řekl(a)...
16. července 2013 v 21:40  

Janek Wagner: Technicka: Ktereho roku? :-)

Anonymní řekl(a)...
17. července 2013 v 7:01  

"žlučovitost připomínající projevy p. Ratha"

....a tak nepřehánějte, já taky netvrdím, že máte virózu Kalouska a Zemana.

Anonymní řekl(a)...
17. července 2013 v 15:04  

:-)

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.