NKÚ neodhalil v operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace zásadní nedostatky, čerpání není ohroženo

pondělí 15. července 2013 ·

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na operační program Výzkum a vývoj pro inovace, konkrétně na administraci prioritních os 1 a 2 v letech 2009 až 2012. Prověřil nejen nastavení programu, hodnocení a výběr projektů nebo jejich kontrolu, ale i konkrétní projekty za 4,8 miliardy korun.


Ministerstvo školství nezabezpečilo dostatečně nestrannost při hodnocení projektů, když jeden expert byl členem jedné z výběrových komisí a zároveň se podílel i na nastavení a schvalování kritérií pro hodnocení projektů. Resort školství nedodržel také některé archivační povinnosti. Nepořizoval například záznamy z nestandardních jednání mezi hodnotiteli a žadateli, přestože mnohdy tato jednání měla vliv na změnu posudku projektových žádostí. U tří projektů kontroloři zjistili negativní komentáře k žádostem, a přesto jejich následné hodnocení bylo kladné.

Ministerstvo školství chybovalo i v administrativní kontrole výdajů, které příjemci dotací vyúčtovali. Kontroloři NKÚ zjistili u prověřovaných projektů porušení rozpočtové kázně až ve výši jednoho milionu korun. K největšímu z nich v hodnotě 535 tisíc korun došlo, když příjemce dotace vyúčtoval výdaje na základě rámcové smlouvy s dodavatelem, jehož nabídka měla být ze soutěže vyřazena. Nedostatky kontroloři odhalili i v systému ověřování způsobilosti mezd některých členů projektových realizačních týmů. V důsledku toho osobní výdaje některých z nich výrazně překračovaly ceny v čase a místě obvyklé.

U příjemců dotací našli kontroloři chyby hlavně při výběru dodavatelů a ve vykazování způsobilosti výdajů. Podle NKÚ tyto nedostatky vedly k porušení rozpočtové kázně ve výši 1,3 milionu korun. Všechny případy, u nichž měli kontroloři podezření na porušení rozpočtové kázně, oznámili příslušným finančním úřadům.

Přes zjištěné nedostatky hodnotí NKÚ řídicí a kontrolní systém operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace jako funkční a účinný. Zjištěná pochybení nepředstavují riziko pro čerpání peněz z tohoto programu.

Podrobnosti naleznete v přiložené informaci z ukončené kontrolní akce č. 12/21.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

Dokumenty ke stažení:

Podrobná informace z ukončené kontrolní akce č. 12/21 (338kB PDF)0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.